Reklama/advertisment:
Niektoré športy môžu priniesť minimálny úžitok, ale vážne poškodiť vaše zdravie. Zistime, čomu je dôležité venovať pozornosť pri výbere novej aktivity a či existujú aktivity, ktoré sú pre telo „absolútnym koncentrátom prínosov“.
Reklama/advertisment:
Samozrejme, existujú základné fyzické aktivity, ktoré sú vhodné pre každého, ako napríklad ranné cvičenie, prechádzky alebo domáce činnosti, napríklad upratovanie. Ak hovoríme o niečom intenzívnejšom, neexistujú univerzálne športy. Kardio, funkčný, silový tréning – predtým, ako si vyberiete niečo z tohto zoznamu, je vhodné posúdiť svoj zdravotný stav.
KEDY SA ŠPORT STÁVA ZBYTOČNÝM ALEBO NEBEZPEČNÝM
Zdá sa, že nič také ako zbytočné športy neexistuje – každá fyzická aktivita je prospešná. Je však dôležité si uvedomiť, že prínosy sa niekedy môžu zmeniť na škody a to, čo je vhodné pre jedného človeka, nemusí byť vhodné alebo dokonca nebezpečné pre iného.
Všetko v tejto situácii závisí od špecifík tela. Ak máte netrénovaný kardiovaskulárny systém a vaše telo je hypoxické v dôsledku nedostatku železa, akékoľvek cvičenie, ktoré si vyžaduje veľké množstvo kyslíka, bude nebezpečné. To znamená, že beh a akékoľvek iné kardio cvičenia – step, aerobik, box, tanec – by ste mali odložiť.
Kontraindikáciou silového tréningu je jasný nedostatok bielkovín. Takýto tréning môže byť nebezpečný pre tých, ktorí majú problémy s chrbticou a kostrou všeobecne, ako aj s kĺbmi. Ťahanie, tlaky a iné cvičenia so závažiami môžu spôsobiť poškodenie kĺbov.
AKO ZHODNOTIŤ SVOJ ZDRAVOTNÝ STAV PRED ZAČATÍM TRÉNINGU
Počas tréningu sa mozog prepína na ten či onen problém spojený s dosahovaním určitých športových cieľov – bežať rýchlejšie, dvíhať činky, vykonávať cvičenie, ktoré zahŕňa sériu určitých pohybov. Človek je odpútaný od iných zážitkov, dochádza k emocionálnemu vybitiu, takže šport je užitočný nielen z hľadiska zlepšenia fyzickej kondície, ale aj pre duševné zdravie.
Ak má organizmus už deficity, akýkoľvek tréning tieto deficity zvýrazní, zhorší, pretože každá fyzická záťaž je pre organizmus stresom. Síce vedomý, plánovaný, krátkodobý, ale stres. V prípade prítomnosti nedostatkov bude skôr na škodu ako na úžitok. Stres je pre organizmus signálom, aby zmobilizoval všetky svoje zdroje, ale ak žiadne zdroje nemá, nemá čo mobilizovať. V takom prípade môže byť šport traumatizujúci a neúčinný: napríklad v prípade nedostatku bielkovín ani intenzívne cvičenie nepovedie k rastu svalov – jednoducho ich nebude z čoho budovať.
Pred začatím cvičenia je dôležité posúdiť stav vášho tela pomocou preventívnej prehliadky vrátane jednoduchých laboratórnych testov. Musíme si urobiť celkové vyšetrenie krvi, testy na homocysteín, feritín, transferín, celkové bielkoviny, močovinu, kyselinu močovú, kreatinín, ALT, AST. To sú základné údaje, ktoré potrebujeme pred začatím cvičenia. Oplatí sa pozrieť aj na alkalickú fosfatázu na posúdenie hladiny horčíka, vitamín D, HDL, aby sme pochopili, že omega-3 je dostatočná.
ČAKAŤ ALEBO TRÉNOVAŤ?
Nedostatky sú znakom toho, že by ste sa nemali ponáhľať s tréningom. Pojem „nie je v norme“ je však individuálny, a preto je lepšie pochopiť dôvody, prečo sa laboratórne hodnoty môžu vážne líšiť od normy. Ak má napríklad človek ťažkú anémiu a na jej pozadí je mimo stupnice srdcová frekvencia, nemusíte ísť športovať. Ak sú však hodnoty železa pod normou a v analýzach je „viditeľná“ hypoxia, ale zároveň tlak a pulz „neskáču“, potom je ľahké kardio-zaťaženie celkom prijateľné.
Nie je zlé zamerať sa na tepovú frekvenciu. Ak aj pri malej záťaži stúpne na neúnosné hodnoty – 180, 190, 200, potom je takáto záťaž jednoznačne nadmerná, ak pulz neprekročí 130-140, intenzita takéhoto tréningu je prijateľná. Organizmus nám spravidla sám „posvieti“, či sa môžeme alebo nemôžeme zapojiť – ak sa točí hlava a človek omdlieva, potom, samozrejme, šport v tejto fáze nie je potrebný. Nedostatky však môžete kompenzovať a trochu paralelne trénovať.
LEPŠIE AKO NIČ
Minimálna záťaž je lepšia ako absencia akéhokoľvek športu. Každý deň je potrebné venovať trochu času fyzickej aktivite a nejakému tréningu.
Samozrejme, nie každý musí chodiť sedemkrát týždenne do posilňovne a intenzívne tam trénovať. V jeden deň si vystačíte s polhodinovou prechádzkou, v druhý deň s naťahovacími cvičeniami, v tretí deň so silovým alebo kardio tréningom. Lepšie je trénovať 2-3 dni v týždni – môžete to robiť v posilňovni aj doma.
Aj keď nešportujete, nájdite si čas na základnú aktivitu: prejdite sa do obchodu, k autu, na autobusovú zastávku a späť. Mali by ste chodiť čo najviac, pretože to je základ, ktorý vždy potrebujeme.