Reklama/advertisment:
Podchladenie je veľmi nebezpečné pre zdravie. Chlad môže postihnúť najmä malé deti, ľudí s chronickými ochoreniami a osoby staršie ako 65 rokov.
Reklama/advertisment:
Tu je niekoľko spôsobov, ako sa rýchlo a účinne zahriať vonku alebo v interiéri
Ako nezmrznúť na ulici
Oblečte sa teplo a vo vrstvách
Niekoľko vrstiev oblečenia udrží vaše telo v teple oveľa lepšie ako jeden teplý sveter. Na spodnú vrstvu je vhodná termoprádlo, ktoré neprepúšťa vlhkosť a udržiava teplo. Ďalej si oblečte flísové alebo vlnené oblečenie.
Vrchné oblečenie by malo byť chránené pred zrážkami a teplý kabát alebo páperová bunda proti mrazu. Mimochodom, vo veľmi chladnom počasí môžete pod bundu nosiť dodatočnú páperovú vestu. Ak sa oteplí, môžete si ju vyzliecť.
Nezabudnite na čiapku, šál a rukavice. V chlade sa krvný obeh sústreďuje vo vnútri tela a najzraniteľnejšie voči mrazu sú hlava, ruky a nohy.
Vyberte si správnu obuv – mala by byť dostatočne teplá, ale nie príliš horúca, aby sa vám nepotili nohy.
Používajte špeciálne vyhrievacie podložky
Internetové obchody dnes ponúkajú samozahrievacie podložky, ako aj elektrické vyhrievacie podložky a powerbanky s funkciou vyhrievania. Takéto zariadenia je vhodné mať vo vreckách bundy a dlho vás udržia v teple.
Nezostávajte na jednom mieste príliš dlho
Pri nízkych teplotách sa snažte nestáť dlho na jednom mieste – zem alebo asfalt zamrznú a obuv vás nebude môcť úplne ochrániť. Pohybujte sa, aby ste zlepšili krvný obeh.
Ak sedíte (napríklad na autobusovej zastávke), snažte sa nedávať nohy na zem.
Vypite horúci nápoj
Ak je vám vonku zima, horúci čaj alebo káva vám pomôžu rýchlo sa zahriať. Tento nápoj udrží rovnováhu tekutín. A trochu cukru umožní, aby sa nápoj stal zdrojom kalórií.
Ako sa rýchlo zahriať v interiéri
Vymeňte si oblečenie
Po príchode do izby sa okamžite prezlečte do teplého a suchého oblečenia. Môžete si ho pripraviť vopred tak, že domáce oblečenie necháte v blízkosti radiátora alebo sušičky.
Sa najesť
Telo potrebuje energiu na spaľovanie a takto sa reguluje vnútorná teplota. V chladnom počasí by ste mali aspoň raz denne jesť teplé jedlo
Vyhrievanie postele
Používajte elektrické prikrývky, fľaše s horúcou vodou alebo v krajnom prípade fľaše s horúcou vodou.
Udržujte vo svojom dome príjemnú teplotu
V spálni alebo v miestnosti, kde trávite väčšinu času, udržiavajte teplotu +18 +21 stupňov. Nezabudnite na úroveň vlhkosti – od 30 do 50 %. Ak je vlhkosť nízka, môžete na batériu zavesiť mokrý uterák. Na úplné riešenie budete potrebovať zvlhčovač vzduchu.
Vetrajte, ale zabráňte prievanu
Nezabudnite byt vetrať dvakrát denne. Po zvyšok času však dbajte na to, aby v byte nebol prievan – zatvorte dvere medzi miestnosťami, pevne zatvorte okná a zatiahnite závesy.
Zacvičte si
Krátky päťminútový komplex vám pomôže rýchlejšie sa zahriať.
Dôležité!
Lekári neodporúčajú zahrievať sa alkoholickými nápojmi, najmä na ulici. Alkohol otupuje pocit chladu a vy nemusíte cítiť nebezpečenstvo. Alkohol navyše podporuje rozširovanie ciev, čím telo rýchlejšie stráca teplo.
Zahrievať by ste sa nemali ani horúcou vodou v sprche. Voda narúša prirodzenú rovnováhu vlhkosti v pokožke, rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. Hrozí riziko popálenín, pretože pokožka v chladnom počasí nie vždy adekvátne pociťuje teplotu.
ZDROJ: www.rbc.ua