Reklama/advertisment:
V septembri 2023 sa očakáva niekoľko silných geomagnetických búrok – a meteorológovia ich pocítia najsilnejšie. Povieme vám, či na niektorých ľudí skutočne vplýva zvýšenie geomagnetického pozadia a ako túto skutočnosť vysvetľujú vedci.
Reklama/advertisment:
Vo väčšine regiónov našej krajiny bol 13. september turbulentný: odborníci Ru-Meteo hodnotili geomagnetickú situáciu v rozmedzí od 1 do 4 bodov, pričom index 4 znamená malé búrky. Informácie o tom boli zverejnené na webovej stránke Laboratória slnečnej astronómie IKI a ISPF.
Všetko sa však neobmedzí na jeden deň – prvý jesenný mesiac prinesie ešte niekoľko magnetických búrok – 15. – 17. septembra a 23. septembra. Ľuďom závislým od meteorov bolo odporučené, aby boli počas týchto dní opatrní.
OVPLYVŇUJE METEOROLOGICKÁ SITUÁCIA NÁŠ ORGANIZMUS?
Ľudské telo, rovnako ako každá iná hmota, sa skladá z atómov. V nich sa objavujú voľné elektróny – počas magnetických búrok sa začnú pohybovať smerom k zosilnenému magnetickému poľu Zeme, domnievajú sa niektorí vedci.
“Z tohto dôvodu začnú ľudia závislí od počasia pociťovať slabosť, znížený telesný tonus, prudký nárast krvného tlaku a bolesti hlavy,” je presvedčený Ergaš Nurullajev, docent na Katedre aplikovanej fyziky Permskej polytechniky.
Magnetické pole v našom tele je prítomné vďaka prítomnosti feromagnetických častíc v ňom – tie sú zmagnetizované najsilnejšie. Ide napríklad o železo.
Podľa Vjačeslava Kirchanova, lektora na Katedre všeobecnej fyziky PNIPU, je teda najsilnejšie magnetické pole v zdravom ľudskom srdci 10-10 Tesla. Pritom ukazovatele bežného geomagnetického šumu sú približne 10-8-10-10-10 Tesla a magnetický šum v meste je 10-7-10-11 Tesla.
“Pri svojom maxime môžu 100-krát prekročiť vlastné magnetické pole srdca, čo má škodlivý účinok na ľudský organizmus,” poznamenal Kirchanov.
Obaja vedci sa zhodujú, že magnetické búrky majú globálny vplyv na všetky úrovne biomasy planéty – okrem iného ovplyvňujú mikróby, vírusy a zvieratá.
A ĽUDIA ZÁVISLÍ OD POČASIA… SÚ VÔBEC NEJAKÍ?
Závislosť ľudí od meteorologických podmienok je stále veľmi málo známa a vedecky nedokázaná, meteorologická závislosť ako diagnóza nie je v Medzinárodnej klasifikácii chorôb (MKCH).
Predpokladá sa, že človek s kardiovaskulárnymi ochoreniami, poruchami nervového systému, hypertenziou reaguje bolestivejšie na zmeny geomagnetického pozadia – údajne adaptačné mechanizmy jeho organizmu sú nedokonalé a nemajú čas prispôsobiť sa novým podmienkam. Zvyčajne sa to nazýva meteorická závisť.
V skutočnosti však môžu byť cievy ovplyvnené atmosférickým tlakom len vtedy, ak sú podmienky veľmi odlišné od normálnych – napríklad v lietadle, keď je tlak 560 mm ortuťového stĺpca. Na cievy pôsobí aj chlad – pri nízkych teplotách sa môžu prudko zúžiť, čo je nebezpečné pre pacientov s ochorením srdca.
Čo sa týka kĺbových ťažkostí – početné štúdie ukazujú, že neexistuje závislosť od geomagnetických podmienok alebo dokonca zmien počasia.
Mnohí vedci popierajú vplyv geomagnetického pozadia na človeka a upozorňujú, že niekedy okolo vás v meste prejde električka, ktorá spôsobí oveľa väčšie narušenie magnetického poľa ako búrka ohlásená predpovedníkmi. Nie je tiež náhoda, že meteorologická závislosť nie je uvedená v ICD a nepovažuje sa za samostatnú chorobu.
Ľudia pritom majú zmeny nálady v závislosti od toho, či je na oblohe slnko alebo nie – existuje dokonca štúdia, podľa ktorej si ľudia počas zamračených dní kupujú viac alkoholu.
Tak či onak, je na vás, či veríte v závislosť od počasia alebo nie. Čo však určite nie je na škodu, je starať sa o seba a včas vyhľadať lekársku pomoc!