Reklama/advertisment:
Tí, ktorí neustále “počúvajú” vlastné telo, riskujú, že si spôsobia zdravotné problémy.
V ČOM JE PROBLÉM
Reklama/advertisment:
Množstvo medicínskeho obsahu v médiách, televízii a na internete viedlo k tomu, že každý je svojím vlastným lekárom. Tu nás pichne, tam vystrelí – pri každom nepochopiteľnom pocite si myslíme, že ide o príznak strašných chorôb. A potom, keď sa naozaj nájdu, mnohí víťazoslávne vykríknu: “Veď som vám to hovoril!”
“Ak som zdravý, tak považovať sa za chorého a hľadať o tom dôkazy – to je ako biť sa každý deň kladivom po hlave a potom si ísť urobiť CT a trápiť sa: “Ako to?” – hovorí terapeut Filip Kuzmenko. – Aj keď ste nevyliečiteľne chorí, mali by ste hľadať každú príležitosť, aby ste sa považovali za zdravých a tešili sa z toho, čo vám zostáva.”
ARGUMENTY
Podľa lekára existujú tri argumenty na podporu toho, čo hovorí.
1.Ste zdraví, kým sa nepreukáže opak
Nemohli ste vstať z postele, pretože sa vám podlomili nohy – áno, ste chorý. Zrazu ste zabudli používať rýchlovarnú kanvicu a kávovar – znak, že je čas liečiť si hlavu. Chúliť sa s bolesťami žalúdka, počuť vlastné škrípanie zubov od bolesti – znamenie, že potrebujete sanitku a lekára.
“Ale ak “choroba” ovplyvňuje len moju náladu, zatiaľ čo nohy/ruky chodia a hlava dokáže rozoznať rýchlovarnú kanvicu od kávovaru – budem sa považovať za zdravého,” – hovorí Filip Kuzmenko.
2. Organizmus je schopný regenerácie
Tu by som chcel dodať: ak to neprekáža. A my najčastejšie zasahujeme. Človek, ktorý zbožne veril vo svoju chorobu, začne byť nervózny a znepokojený. Aj keď teplomer ukazuje len 37,2.
“Veriť, že sa uzdravíte, znamená využiť každú kalóriu na obnovu organizmu,” vysvetľuje lekár. – Ak veríte, že ste chorí a (nedajbože) čoskoro rozhýbete kone – vyvolá to stres – obrannú reakciu proti vonkajším hrozbám. Aktivovať ju znamená presmerovať energiu do svalov, a naopak, deaktivovať regeneračné schopnosti nášho tela a imunitný systém.”
Podľa lekára je najlepšie, čo môžete urobiť, keď ochoriete, pokojne (to je kľúčové slovo!) počkať na pomoc alebo na uzdravenie. Panikárením a sťažovaním sa len znervózňujete svoje okolie bez toho, aby ste za to niečo získali.
3.Kto sa bojí ochorieť, ochorie
Podľa Filipa Kuzmenka si sami priťahujeme choroby podľa schémy: obavy – stres – znížená imunita – zvýšená pravdepodobnosť “zrútenia” – choroba. Čím viac sa stresujete, všímate si drobné nedostatky, tým vyššie je riziko, že si premeníte vlastný život na peklo.
“Akné, gastritída, onkologické ochorenia, zhoršenie chronických problémov – všetko môže ísť od nervov,” je presvedčený odborník. – Niekto to radšej nazýva “zákonom príťažlivosti”, “psychosomatikou”, “zhmotnením myšlienok”, ale na podstate to nič nemení”.