Reklama/advertisment:
Obzvlášť ťažké je to pre ľudí s intelektuálnym zamestnaním, ktorých práca si vyžaduje neustálu koncentráciu a sústredenie. Vysvetľujeme, čo sa stane, ak ste čoraz viac v oblakoch a nemôžete sa pustiť do práce.
Reklama/advertisment:
O zmätku sa začalo čoraz viac hovoriť počas pandémie novej koronavírusovej infekcie – lekári si všimli, že pacienti trpiaci touto chorobou majú problémy so sústredením a kognitívne schopnosti sa celkovo zhoršili. Ale čo ak s tým kovid nemá nič spoločné? Tu sa dozviete, čo ešte môže vyvolať zmätenosť.
1. NAPADNUTIE PLESŇAMI
Akú máte šancu, že sa nakazíte spórami plesní, vám nikto s určitosťou nepovie, ale je to možné kdekoľvek – doma, v práci, na verejnom kúpalisku. Plesne produkujú mikrotoxíny, ktoré zostávajú v tele dlhý čas. Sú zodpovedné aj za výkyvy nálad, problémy s pracovnou a dlhodobou pamäťou a koncentráciou.
2. GASTROINTESTINÁLNE PORUCHY
Gastrointestinálny trakt a mozog sú prepojené – bolo preukázané, že zdravý črevný mikrobióm znižuje riziko Alzheimerovej choroby a depresie. Nerovnováha môže na druhej strane vyvolať nielen zápchu, ale aj mentálne zakalenie.
3. TRAUMATICKÁ SITUÁCIA
Stres a traumatické udalosti neprejdú bez stopy: človek môže stratiť nielen spánok a chuť do jedla, ale aj akýkoľvek záujem o bežné činnosti, ktoré ho predtým fascinovali. K tomu sa pridáva neschopnosť sústrediť sa aj na tie najjednoduchšie veci – mozog akoby sa „odpojil“ od reality, aby ochránil psychiku, prispôsobil sa zmenám.
4. NADMERNÁ FYZICKÁ NÁMAHA
Netrénovať vôbec – zlé, ale aj preháňať to so športom je pre mnohých ľudí kontraindikované. Niekedy sa nadmerná záťaž mení na stres pre organizmus, počet mikropoškodení vo svaloch ide mimo stupnice a vzniká chronický zápal. A ten, ako už bolo spomenuté, ovplyvňuje okrem iného aj kognitívne schopnosti. Preto je dôležité dopriať telu po tréningu oddych.
5. PRÍLIŠ VEĽA CUKRU
Cukor a rýchle sacharidy negatívne ovplyvňujú nielen náš vzhľad, ale aj činnosť nášho mozgu. Hladina glukózy v ľudskej krvi počas dňa kolíše – keď však zjeme čokoládovú tyčinku, žemľu alebo hranolky, najskôr pocítime príval energie a potom cítime, ako nás opúšťa. V konečnom dôsledku zostáva telo v deficite. Z toho vyplýva podráždenosť, zlá nálada a nesústredenosť.
6. HISTAMÍNOVÁ INTOLERANCIA
Histamín sa nachádza vo vyzretých syroch, kyslej kapuste, spracovanom mäse, alkohole a niektorých rybách. Existujú ľudia, ktorých organizmus ho nedokáže účinne odbúrať – a preto nadmerné množstvo takýchto potravín môže vyvolať zmätok.
7. SYNDRÓM POLYCYSTICKÝCH VAJEČNÍKOV
Diagnózu PCOS má 4-7 % žien v reprodukčnom veku a často sa spája s neplodnosťou. Pacientky sa sťažujú na únavu, neschopnosť sústrediť sa a výkyvy nálad. Ide o chronický zápal, ktorý syndróm spôsobuje – postihuje rôzne orgány vrátane mozgu.
Je dôležité včas navštíviť gynekológa – najmä ak spozorujete ďalšie príznaky PCOS: priberanie na váhe v oblasti brucha, akné na brade, nepravidelný cyklus a vypadávanie vlasov mužského typu.
8. NABITÝ PRACOVNÝ PROGRAM
Niekedy nemusíte pátrať príliš hlboko – stačí analyzovať svoj zoznam úloh na daný deň. Neberiete si toho na seba príliš veľa? Ak musíte neustále vykonávať viacero úloh a prepínať medzi úlohami rýchlosťou blesku, koncentrácia sa čoskoro stane problémom. Preto je tiež dôležité dať si prestávku a relaxovať.
9. NEDOSTATOK DOPAMÍNU
Dopamínová diera môže byť dôvodom, prečo sa v žiadnom prípade nemôžete pustiť do najjednoduchšej úlohy. Na produkciu dopamínu potrebuje človek prijímať dostatok bielkovín, vitamínov D, kyseliny listovej a železa – bez nich zostáva jeho hladina nízka.
10. PROBLÉMY SO ŠTÍTNOU ŽĽAZOU
Vzhľadom na to, ako často sa u Rusov diagnostikuje nedostatok jódu, je možné, že vám hrozí ochorenie štítnej žľazy. A ak nepracuje dostatočne aktívne, v hlave sa objaví „hmla“. Venujte pozornosť aj ďalším príznakom – nepriberáte na váhe, nevypadávajú vám vlasy?
11. MENOPAUZA
Na zmätenosť sa často sťažujú ženy, ktorým v dôsledku veku klesá hladina estrogénu v krvi. Je zodpovedný za podporu hladiny cholínu, ktorý ovplyvňuje nervový systém. V takýchto prípadoch je lepšie poradiť sa s lekárom a zaradiť do svojho jedálnička mäso, ryby, mliečne výrobky a vajcia bohaté na cholín.