Zbystrite pozornosť a ulovte si najväčší kúsok

Lov bol jednou z hlavných metód, ktoré sa používali na získavanie potravín tisíce rokov pred vytvorením poľnohospodárstva. Lovci a zberatelia trofejí praktizovali túto činnosť skôr než sa začali usádzať na jednom mieste a obhospodarovať okolitú pôdu. Ako v minulosti, tak aj dnes sa ale lov ešte stále považuje v mnohých častiach sveta za bežnú metódu získania potravy.

V našich podmienkach je to viac menej už o kontrole populácie voľne žijúcej zveri, ktorá je v niektorých prípadoch ohrozená. V súčasnej dobe sa divá zver ale veľmi často sleduje aj z dôvodu možného šírenia niektorých závažných ochorení, takže poľovníctvo má stále veľký význam.

Ak patrí k vašim koníčkom a práve sa rozhodujete pre kúpu kvalitnej poľovníckej obuvi do extrémnejších podmienok, mali by ste zbystriť pozornosť. Našli sme niekoľko zaujímavých faktov, prečo je lov nevyhnutnou súčasťou našich životov.

Zdravý zdroj potravy

Zvieratá, ktoré sa dnes vo voľnej prírode lovia, majú sklon byť lepším zdrojom mäsa, pretože majú k dispozícii prirodzenú výživu a väčší pohyb. Samozrejme, že každý z nás má iné chuťové bunky, no šikovný kuchár urobí z každej suroviny zaujímavú lahôdku. Na takýto lov samozrejme musíte mať oprávnenie, v opačnom prípade vám odporúčame si nájsť lacné ubytovanie v Žiline a pokochať sa krásou okolitej fauny a flóry.

Prirodzená regulácia

Občas sa môže stať, že sa divá zver z určitých dôvodov dostane do tesnej blízkosti ľudských príbytkov. Platí to najmä pre vysokohorské oblasti a odľahlé územia, kde má prírodná scenéria stále hlavné slovo. Táto činnosť pomáha živočíšnym populáciám sa potom oveľa ľahšie rozvíjať a rásť.

Iný kraj, iný mrav

V závislosti od regiónov a krajín sa druh lovu ale mení a líši. Napríklad v takej Severnej Amerike sa často praktizuje lov vtákov, jeleňov, losov, bobrov, kojotov, vlkov a iných zverí. Aj tu je to často z dôvodu možného ohrozenia ľudí.

V Spojenom kráľovstve je dlhoročnou tradíciou lovu líška. Po celé stáročia sa považuje za šport hornej triedy.

Niekedy je obmedzený aj spôsob usmrtenia konkrétnou zbraňou, pričom ide najčastejšie o zákaz používania olovených nábojov. Tie majú údajne potenciál spôsobovať znečistenie okolitého prostredia.

V našich končinách je lov a výskyt poľovníkov prirodzenou súčasťou života a zrejme to ešte aj dlho bude tradícia, ktorá je pre mnohých nadšencov aj zaujímavým koníčkom. Ak teda patríte k zástancom tohto koníčka, určite sa tešíte zo všetkého, čo vám prináša.

Pozri aj:   Príbeh Ivany rozčúlil divákov: “Prečo ju máme ľutovať?“ pýtajú sa!