Reklama/advertisment:
Nízke percento obéznych ľudí a vysoká priemerná dĺžka života Japoncov núti západných odborníkov čoraz pozornejšie sa zaoberať stravou obyvateľov krajiny vychádzajúceho slnka. Čím je taká výnimočná?
Reklama/advertisment:
Ak chcete jesť na japonský spôsob, stačí dodržiavať tri pravidlá. Parížska odborníčka na výživu Sophie Ortega o nich podrobne hovorí vo svojej novej knihe „Tajomstvá zdravia a štíhlosti z Japonska“.
1. JEDZTE MENEJ
Udržať si štíhlu a zdravú postavu vám pomôže nízkokalorická strava. „Japonci historicky takmer nejedia cukor, syry, mliečne výrobky, vyprážané jedlá a sladkosti,“ vysvetľuje odborníčka na výživu.
Až 80 % stravy tvorí zelenina, sója, zelené plody a iné rastlinné potraviny. Zvyšných 20 percent tvoria ryby, mäkkýše a morské riasy, ako aj chudé mäso a hydina, ryža, repkový a sezamový olej. Sladkosti a dezerty sa nejedia každý deň, ale skôr pri výnimočných príležitostiach.
Japonci pijú veľa tekutín – vodu, zelený čaj bohatý na antioxidanty a sobachu. Ide o nálev z praženej pohánky, ktorý čistí organizmus a pomáha spaľovať tuky.
Japonci nepočítajú kalórie, ale riadia sa pravidlom „hara hachi bu“.
Túto frázu hovoria vždy, keď si sadnú k stolu. V preklade to znamená „80% plný žalúdok“. Takto si môžete pripomenúť, že prejedanie sa je škodlivé a mali by ste vstať od stola, keď nie ste úplne plní.
Aby ste jedli menej, Sophie Ortega odporúča jesť bez rozptyľovania, v tichu alebo v priateľskej atmosfére. Sedieť pri jedálenskom stole, nie pri pracovnom stole a nie v behu. „Dôležité je v pokoji žuť, pozerať, cítiť vôňu, chuť a vychutnávať si jedlo, aby ste včas pocítili pocit sýtosti a neprejedli sa,“ vysvetľuje odborníčka.
Jedlo je lepšie ukladať do japonskej misky piala, do ktorej sa zmestí približne 150 gramov jedla. Pritom sa zdá, že je to oveľa viac. Ďalším trikom je jesť paličkami. Spomaľujú proces a nútia vás sústrediť sa naň. Navyše nás paličky nútia jesť po malých sústach, čo nás privádza do meditatívnej nálady.
2. VARTE JEDNODUCHO A RÝCHLO
Japonské jedlá sú vždy veľmi jednoduché, ale pripravujú sa z čerstvých, kvalitných a väčšinou sezónnych produktov.
„Vysoká teplota pri dlhodobom vyprážaní alebo dusení mení štruktúru potravín a ničí vitamíny a prospešné stopové prvky,“ vysvetľuje Sophie Ortega. V Japonsku sa ryby a zelenina najčastejšie konzumujú surové alebo rýchlo usmažené na panvici wok.
Zelenina sa varí al dente a dochucuje sa ryžovým octom alebo sójovou omáčkou. Je to rýchle a chutné
Dôležitým pravidlom japonskej kuchyne je sezónnosť. Dokonca aj jedálne lístky v reštauráciách sa menia najmenej štyrikrát do roka. Dovezené, a teda špeciálne ošetrené proti hnilobe, ovocie a zelenina tu nie sú obľúbené.
3. ZÍSKAJTE ZEN
Podobne ako ľudia na Západe, aj Japonci sú neustále v strese,“ pripomína Sophie Ortega. – A stres je jedným z hlavných nepriateľov chudnutia. Vyvoláva totiž syntézu hormónov, ktoré vás nútia jesť viac. To vedie k úplne zbytočnému „nervóznemu prejedaniu sa“, k zneužívaniu sladkých a mastných jedál“. Japonci navyše veria, že jedlo zjedené v zlej nálade môže len škodiť.
Fyzická aktivita – chôdza, bicyklovanie, bojové umenia – pomáha Japoncom prekonať stres. Ale nič vyčerpávajúce. Väčšina ľudí v krajine vychádzajúceho slnka si vyberá takzvanú „prirodzenú a spontánnu“ aktivitu, ktorá udržiava svaly v kondícii a posilňuje kardiovaskulárny systém.
Jednoduchá prechádzka v parku, práca v záhrade alebo dýchacie cvičenia dodávajú energiu a pomáhajú nájsť harmóniu.
Meditácia a masáž, ako aj koníčky, ako je origami, kaligrafia alebo bonsaj, vám môžu pomôcť uvoľniť sa. To všetko vám pomôže nájsť zen.
Okrem toho si Japonci ctia princíp „juimaru“, čo znamená „kruh zjednotenia“. Ľudia žijú podľa pravidla „každý pomáha každému“ a sú vždy pripravení si navzájom pomôcť, čo vzbudzuje dôveru v budúcnosť a optimizmus.