V okrese Trnava zvýšil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu pred prívalovými povodňami na najvyšší, 3. stupeň. Výstraha platí do 21.00 h. V ďalších okresoch juhozápadného Slovenska platí do 20.00 h hydrologická výstraha 2. stupňa.

Do 20.00 h platí tiež pre oblasť juhozápadu zvýšená výstraha pred búrkami 2. stupňa, v ostatných častiach západného a prevažnej časti stredného Slovenska je do 20.00 h vyhlásená výstraha 1. stupňa.

Hasiči v Trnavskom kraji, zasiahnutom silnými búrkami s prívalovým dažďom, majú plné ruky práce. Niekoľko desiatok z nich momentálne zasahuje hlavne v okolí Dunajskej Stredy, kde je ich pomoc potrebná na viac ako 50 miestach. „Ide najmä o odčerpávanie vody zo zatopených cestných komunikácií, rodinných domov, pivníc, dvorov a záhrad, v niekoľkých prípadoch hasiči zasahujú aj pri odstraňovaní popadaných stromov,“ informovala TASR Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Dodala, že za poslednú hodinu vykonali hasiči 30 výjazdov priamo v Dunajskej Strede, v 20 prípadoch zasahovali a stále zasahujú v okolitých obciach (Okoč, Lehnice, Orechová Potôň a podobne).

Podobná situácia je aj v hlavnom meste. Cesty sú zatopené a kolabuje doprava. Búrka a prívalový dážď v hlavnom meste SR skomplikovali a miestami i paralyzovali dopravu, platí to aj o premávke MHD. „Hoci sa situácia zlepšila, dispečing DPB zaznamenáva celomestské meškanie do 50 minút,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová.
Podľa správ Stellacentra je zaplavený podjazd pod Bajkalskou ulicou. Vysoká hladina vody je i na Bajkalskej, v podjazde pod Prievozskou ulicou. Zaplavená je podľa správ Stellacentra i komunikácia na Drieňovej ulici a tiež vozovka pod železničným podjazdom za križovatkou Tomášikova-Vajnorská, v smere od centra.

Na Vajnorskej ulici niektoré autá vo vode aj uviazli. „Je tu železničný nadjazd, pod ktorým je jama. Uviazli dve autá, ľudia sa tam brodia po pás vo vode. Doprava v celom okolí stojí, zatopilo aj električkovú trať,“priblížila pre TASR očitá svedkyňa Lenka.

Problémy s dopravou boli napríklad aj na Záhradníckej ulici, ktorú zatopilo. V súčasnosti je podľa tamojšej obyvateľky Antónie cesta už prejazdná. Voda spôsobila problémy aj v nákupnom centre na Trnavskom mýte, kde zatopilo podzemné garáže.

Hasiči mali pre prívalové dažde za posledné tri hodiny vyše 90 výjazdov.Stále zasahujú na desiatkach miest. TASR informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). „Ide predovšetkým o odčerpávanie vody zo zatopených priestorov a ciest a odstraňovanie popadaných stromov,“ priblížila.

V Trnavskom kraji je najvážnejšia situácia v Dunajskostredskom okrese,kde bola pomoc potrebná takmer 60-krát. Hasiči zasahovali tiež v Senici, Skalici, Hlohovci a Galante. V Bratislavskom kraji zasahujú hasiči v hlavnom meste, zatiaľ evidujú 11 udalostí. V Malackách pomáhajú na šiestich miestach.

zdroj:čas.sk

Pozri aj:   Mama a jej 8 detičiek z Rovinky zažili krutú tyraniu, teraz trú biedu: Skromné prosby hladných súrodencov!