Za volantom a bezpečne: Ako sa plne sústrrediť na autoškolu?

Vedeli ste o tom, že 24 hodín jazdy za volantom môže mať na šoféra také účinky, ako keby vypil niekoľko pohárov whisky? Ovládanie vozidla nie je zas až tak jednoduchou vecou a ak si k tomu pripočítame aj množstvo ostatných účastníkov, určite je to obrovská zodpovednosť, o ktorej základoch vám hovorili zrejme aj vo vašej autoškole.

Získať vodičské oprávnenie nie je pre všetkých tak jednoduché a samozrejmé. Okrem povinnej teórie je tu samozrejme aj prax, ktorá sa najčastejšie a prvý krát testuje na jednoduchých kondičných jazdách. Ani tie však nie sú zárukou toho, že sa na vozovke budete cítiť na 100 % bezpečne, pretože nie ste jej jediným účastníkom. Aj z tohto dôvodu by ste si mali uvedomiť dôležitosť jednotlivých krokov, ktoré pri nadobúdaní akýchkoľvek vedomostí absolvujete.

Často si to ale uvedomujeme až v momente, kedy opúšťame samotné priestory vzdelávacích inštitúcií. Pozornosť zbystríme, keď sa modelová situácia stane realitou, ktorá môže mať niekedy až fatálne následky. Predísť sa tomu dá aj vhodným spôsobom učenia, ktoré by malo byť charakteristické nasledovnými prvkami.

Musíte sa cítiť dobre

Ide o to, aby ste boli zdraví a disponovali schopnosťou sa plne sústrediť. Žiadny stres a depresia. Zbavte sa ich. Potom vám pôjde učenie oveľa jednoduchšie. Často tieto situácie vznikajú z napätia, pretože sú pred vami nové a nepoznané veci. Nikto ale nezjedol všetku múdrosť sveta a učiť sa musel každý. Dokonca aj inštruktor, ktorý vám udeľuje jednotlivé pokyny.

Hýbte sa

Ak sa neviete zbaviť stresu počas učenia a sedavá poloha vám spomaľuje prietok krvi, zmeňte to jej potrasením a zmenou stavu. Zvýši to vašu pozornosť. V opačnom prípade si môžete pomôcť šálkou kvalitnej zrnkovej kávy, ktorej účinky sú niekedy na nezaplatenie.

Dodávajte telu energiu

Káva je stimulant, ktorej vplyvom sa zlepšujú naše reakčné schopnosti a dokonca aj pamäť.  Odhaduje sa, že účinok kofeínu nastúpi do 5 minút po jeho prísune do tela, no veľmi dlho nevydrží. V tomto prípade vám môžu byť náhradou zdravé potraviny, s vysokým obsahom dôležitých živín.

Používajte vizuálne pomôcky

V autoškole sa vám to pri logickom uvažovaní aj vyplatí. Symbolika, značky a obrázky sú riešením a oceníte to potom aj v praxi. Je to niekedy oveľa jednoduchšia forma. V porovnaní s množstvom jednoliateho textu určite.

Ak máte možnosť bezplatného vzdelávania, využívajte ju naplno. Neskôr si budete musieť za tieto služby priplatiť a to nie malou sumou. Takže smelo do učenia a napredovania na základe zvyšovania osobných poznatkov z teórie a praxe.