BRATISLAVA – Google sa dnes, v nedeľu 28. októbra, pripája k oslavám 100. výročia vzniku Československa. Domovskú stránku slovenského a českého Googlu zdobí špeciálny Doodle, ktorý zobrazuje Pražský a Bratislavský hrad v oválnom rámiku s číslovkou 100 a logom Googlu.

Sviatočné logo Googlu vytvorila sanfranciská animátorka Cynthia Cheng. Upravená domovská stránka Googlu zároveň odkazuje aj na virtuálnu podobu spoločnej Česko-slovenskej a Slovensko-českej výstavy, ktorú pre online platformu Google Arts and Culture pripravilo Národní muzeum v Prahe v spolupráci so Slovenským národným múzeom.

Výstava v múzeu aj na internete

Ako sa spočiatku nereálny projekt Československa stal skutočnosťou, ktorá ovplyvnila životy miliónov obyvateľov nového štátu? To sú úvodné slová výstavy, na ktorej spolupracovali Slovenské národné múzeum a Narodní muzeum, venovanej 100. výročiu vzniku Československej republiky. V Bratislave bola výstava prístupná verejnosti od 27. apríla až do 9. septembra 2018. Samotná online výstava rozpráva príbeh Československa v štyroch tematických celkoch: Vznik Československa, Voľný čas, Šport a Viera v ére Československa. Je sprístupnená na platforme Google Arts & Culture a z pohodlia obývačky ju tak môžu navštíviť ľudia z celého sveta.

„Google Arts & Culture má dva hlavné ciele. Okrem toho, že poskytuje všetkým a všade neobmedzený prístup k  umeniu a kultúre, pôsobí zároveň aj ako inovačný partner kultúrneho sektora. Spolupracuje s kultúrnymi inštitúciami po celom svete a pomáha im prostredníctvom špičkových technológií zdieľať a uchovávať kultúrne dedičstvo,“ hovorí produktová manažérka Google Arts and Culture Liudmila Kobyakova a dodáva: „Veľmi nás teší, že sme pri príležitosti 100. výročia založenia Československa mohli začať spolupracovať aj s Národným múzeom.“

„Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava patrí medzi kľúčové projekty pripravené k 100. výročiu vzniku spoločnej republiky a pripravilo ju Slovenské národné múzeum a české Národní muzeum. Projekt je už v polovici svojej cesty, skončila výstava v Bratislave a dnes sa otvára v Prahe. Na Bratislavskom hrade zaznamenala veľký úspech – výstavu, ako aj sprievodný program videlo spolu 76 683 návštevníkov,“ vyjadril sa Branislav Panis, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.

V rámci virtuálnej prehliadky sú sprístupnené také artefakty a exponáty, ako napr. letecká bunda M. R. Štefánika, ktorú mal oblečenú aj v osudný deň tragického letu z Udine do Bratislavy, socha Svätého Floriána (pôvodom z 19. storočia, stredné Slovensko, Uhorsko), ktorá bola v 50-tych rokoch minulého storočia zachránená odvážnymi ľuďmi pred jej zničením Štátnou bezpečnosťou, tretry Emila Zátopka, ktorý vybojoval prvú zlatú olympijskú medailu ako československý pretekár z roku 1924, kronika trampskej osady Hebron či Zlatá růže z Velehradu.

Slovenské Doodle

Zatiaľ posledný lokálny Doodle sa objavil na slovenskej domovskej stránke Googlu 17. novembra 2014 pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie. Slovenský Google si špeciálnou úpravou loga vo Vyhľadávači Google pripomenul v minulosti viacero významných slovenských osobností. Vôbec prvým lokálnym Doodlom bolo výročie narodenia Ľudovíta Štúra z roku 2008. Ďalej išlo o také osobnosti ako Martin Kukučín, Anton Bernolák, Juraj Jánošík, Adam František Kollár či Milan Rúfus.

Čo je Google Doodle

Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovskej stránke vyhľadávača, ktoré Google pravidelne pripravuje pri príležitosti rôznych sviatkov alebo udalostí. Niekedy sa pri kliknutí na obrázok zobrazia zaujímavé informácie k práve oslavovanému výročiu. Túto tradíciu odštartovali skôr náhodou v roku 1999 sami zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin, no pravidelne sa o tvorbu Doodlov začal starať až v roku 2000 jeden z technikov v Googli Denis Hwang, ktorý za to zodpovedá až dodnes. Od roku 1999 už stihol Google vytvoriť vyše 2-tisíc unikátnych Doodlov venovaných dôležitým osobnostiam, udalostiam alebo výročiam.

O Google Arts & Culture

Google Arts & Culture sprístupňuje zbierky z 1500 múzeí a galérií zo 70 krajín sveta. Je to úžasný spôsob, ako preskúmať umenie, históriu a zázraky sveta – od Van Goghových malieb až po väzenskú celu Nelsona Mandelu. Aplikácia Google Arts & Culture je bezplatná a dostupná na webe, ako aj na mobilných zariadeniach s operačným systémom iOS a Android. Náš tím je inovatívnym partnerom pre kultúrne inštitúcie od roku 2011. Vytvárame technológie, ktoré pomáhajú chrániť a zdieľať kultúrne a historické zbierky a umožňujú kurátorom vytvárať zaujímavé výstavy – online aj offline – v múzeách. Viac informácií nájdete na oficiálnom blogu.

O spoločnosti Google Inc.

Spoločnosť Google sa ako globálny technologický líder snaží neustále zlepšovať spôsob prepájania ľudí s informáciami. Inovácie Googlu v oblasti vyhľadávania a reklamy umožnili spoločnosti získať vedúcu pozíciu na internete a vytvoriť jednu z najznámejších svetových značiek.

zdroj : topky.sk