Od vraždy novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27) ubehlo už takmer 5 mesiacov. Prípad vyhna do ulíc desiatky tisíc ľudi, no ich hlasy časom utíchli. Rodičia zavraždených však bojovať za vyšetrenie vraždy neprestanú nikdy. No špeciálny vyšetrovací tím sa stále nemá čím pochváliť. V spise je však jeden doteraz nepublikovaný detail. 

Vrah stále behá po slobode. Dvojicu popravil 21. februára 2018 výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Okolnosti skutku nasvedčujú, že vraždil na objednávku. Nezanechal za sebou žiadne stopy po zápase, nič neukradol. Mladú archeologičku zastrelil jednou ranou ako prvú v kuchyni, novinára na schodoch vedúcich z pivnice. Ona mal strelnú ranu v tvárovej časti pri nose, jeho zasiahol dvakrát do hrude pri srdci. “To je všetko, čo vedia, žiadny posun,” vraví Martinina mama Zlatica Kušnírová (53).

Prečo mal roztrhané tepláky?

Pred očami sa jej neustále objavujú scény posledných minút života jej dcéry a nastávajúceho zaťa. “Som presvedčená, že vrah sa schoval v letnej kuchyni, ktorú nikdy nezamykali. Vtedy boli veľké mrazy. Nemohol v tej zime vonku hodinu a pol stáť. A odtiaľ videl rovno do domu, bol ako na výhľadni. Keď som sa pýtala policajtov, či v nej boli, tak na mňa pozerali ako…,”horí spravodlivým hnevom Zlatica. Podľa nej je jasné, že vrah zasiahol vo chvíli, keď sa dvojica rozišla. Martina zostala v kuchyni pri počítači pripojenom na internet, keďže sa chystala komunikovať s príbuznými a Janko zišiel do pivnice skontrolovať nabíjanie batérie do auta. “Janko mal roztrhané tepláky od kolena dolu. Podľa mňa musel niečo započuť, možno Martina skríkla. A keď utekal k nej z pivnice, o niečo sa zachytil,” dodáva.

Záchranári otvorili okno

Nechápe z akého dôvodu policajti nechali urobiť prehliadku tiel patológa a neprizvali súdneho lekára. “Jankovi rozrezal tričko, neviem prečo. Ja som sa stále čudovala, prečo bol šuplík otvorený, myslela som, že Martina chcela zobrať nož a chcela sa brániť. No to on vraj nemal nožnice, tak si vybral nôž,”krúti hlavou nešťastná žena. Nepochopiteľné sa jej zdá aj to, že privolaní záchranári na miesto činu otvorili okná: “A načo? Veď zjavne videli, že nie je únik plynu. Tak nemali s ničím hýbať. Takto tam zmenili teplotné podmienky. Keby tam prišiel niekto, kto tomu rozumie, tak by to malo celkom iný postup.”

Neumlčia ju

Je smutná z toho, že ulice utíchli. Chcela by, aby protesty pokračovali. “Lebo ja sama s Kuciakovcami nedosiahneme nič. Niektorí na mňa nadávajú, že prečo verejne vystupujem. No choďte mi niekde! Ja nebudem tícho, prišla som o dve deti, Janko mi bol ako syn.”Zdôrazňuje, že jej nezabili mačku či psa, ale brutálnym dve milované a nevinné deti a preto sa s tým nikdky nezmieri. “Videla som v spise, ako Martinka mala na patológii odrezanú lebku a ako jej z mozgu vyťahovali pinzetou guľku. Jankovi z hrude. A ja mám byť ticho?! “

Chápe, že emócie ľudí opadli, veď sami takúto tragédiu nezažili: “Ale kde majú istotu, že sa to nemôže aj ich deťom nabudúce stať?”Výmenu premiérov považuje iba za kozmetické úpravy. Strach už nemá, všetku svoju energiu venuje vnúčatku Viktórii (3), každú chvíľu sa jej má narodiť vnúčik: “Bude sa volať Janko, po nebohom krstnom.”

Držia bobríka mlčanlivosti

Polícia sa k prípadu nevyjadruje, túto kompetenciu si prevzal prokurátor. No ten tiež mlčí. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudeme v tomto štádiu vyjadrovať k priebehu vyšetrovania, ani jednotlivým úkonom, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,”uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Osobitne zdôraznila, že pri takýchto závažných trestných činoch je zdržanlivosť orgánov činných v trestnom konaní pri poskytovaní informácií verejnosti absolútnou nevyhnutnosťou a práve takýmto spôsobom je zabezpečené dosiahnutie hlavného cieľa trestného konania a tým je odhalenie a potrestanie páchateľov. “Ďalšie informácie budú verejnosti poskytnuté hneď ako to dovolí stav vyšetrovania a v rozsahu, ktorý neohrozí ďalší stav prípravného konania a konania na súde,” uzavrela.

zdroj:pluska.sk
Pozri aj:   Ľudí šokovala hra detí na rodinnom festivale v Česku: Z FOTO sú zhrození, chudák poník