Marian Kočner a Pavol Rusko strávili noc v cele a ešte minimálne jednu za mrežami pobudnú. Zajtra sa rozhodne. Podnikateľa a zakladateľa televízie Markíza čaká kľúčový deň. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta už podal návrh na vzatie do väzby. Rozhodovať bude Špecializovaný trestný súd – konkrétne pracovisko v Banskej Bystrici.

Podľa vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry sa mali Kočner s Ruskom spoločne dopustiť falšovania zmeniek v miliónových hodnotách. Obom hrozí až dvadsať rokov za mrežami. Obvinení sú zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti so zmenkami voči televízii Markíza.

Kočnera vzala polícia v stredu o 17:10 z domu. V cele policajného zaistenia tak strávil podnikateľ už dve noci. Rusko putoval za ním včera – teda vo štvrtok o 12:10. Policajti si pre neho prišli po tom, ako sa vrátil z policajného prezídia, kde bol v danej veci dobrovoľne vypovedať. Mužov polícia vzala na pokyn prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu, ktorý prípad dozoruje.

Práve Šanta podal ešte včera večer na Špecializovaný trestný súd návrh na vzatie do väzby. Podľa neho existujú obavy, že Marian Kočner marí objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie a bude pokračovať v trestnej činnosti. U Ruska sú vraj obavy, že bude pokračovať v trestnej činnosti. Sudca bude o obvinenej dvojici rozhodovať zajtra o 14:00. Predstúpia pred neho aj obaja obvinení aj so svojimi právnymi zástupcami.

V prípade, že odsúhlasí návrh prokurátora, poputujú Kočner s Ruskom do vyšetrovacej väzby. Ak ho zamietne, budú stíhaní na slobode.

Obvinení uznesenie o začatí stíhania napadli. V ňom sa píše, že “Rusko s Kočnerom v presne nezistenom čase a na neznámom mieste najneskôr dňa 7.4.2016 zabezpečili vyhotovenie štyroch sfalšovaných zmeniek s deklarovaným avšak v skutočnosti nezodpovedajúcim dátumom vystavenia 11.6.2000”. V uznesení však zdôvodnenie obvinenia chýba.

Zdroj : pluska.sk

Pozri aj:   Odsúdená Eva Varholíková-Rezešová si už môže baliť igelitku. Vracia sa z väzenia domov !