Väčšinu panelákových kúpeľní trápi pleseň. Ako s ňou bojovať?

Ach tá pleseň! Ak bývate v paneláku, určite veľmi dobre poznáte tohto nepriateľa kúpeľní. Vie narobiť veľa problémov a boj s ňou sa zdá byť nekonečný.

Ak aj vás trápi pleseň v kúpeľni, poradíme si zopár účinných spôsobov, ako s ňou bojovať. A okrem toho vám prezradíme aj, ako jej prechádzať.

Vyberajte si vodeodolnú škárovaciu hmotu

Už pri navrhovaní kúpeľne vám odporúčame zvážiť výber škárovacej hmoty. Práve v škárach medzi obkladačkami sa vie objavovať pleseň a ak chcete zabrániť vzniku plesní, musíte na to myslieť už pri zariaďovaní kúpeľne. V panelákových kúpeľniach nemáte možnosť vyvetrať inak len otvorením kúpeľňových dverí do chody. Absencia okna a nedostatočné vetranie sú hlavnými dôvodmi, prečo sa vám v kúpeľni začne objavovať pleseň. A práve preto vám odporúčame vybrať si z ponuky škárovacích hmôt tú najlepšiu!

Výhody cementových škárovacích hmôt

Aby ste sa vyhli plesniam v kúpeľni, odporúčame vám vyberať tú najkvalitnejšiu škárovaciu hmotu. Z veľkého množstva škárovacích hmôt sa najviac overila cementová škárovacia hmota. Jej skvelé zloženie vám zabezpečí dlhú životnosť kúpeľne a jej extra vodeodolnosť bude na prvý pohľad viditeľná.

Ľahko sa udržiava, ostáva bez trhlín a prasklín, vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči kyselinám a nie je príliš drahá.

Ak už v škárach máte pleseň, skúste s ňou bojovať napríklad s pomocou týchto prípravkov.

Klasický prípravok z drogérie

V drogériách a v hypermarketoch v regáloch s drogériou nájdete množstvo prípravkov na pleseň v kúpeľni. Ideálnym prípravkom je Savo v spreji. Predtým, ako tento prípravok, ale aj ktorýkoľvek iný z drogérie použijete, dôkladne si naštudujte podmienky používania. Dodržiavajte ich, pretože ak sa vám chemikália dostane do očí alebo na pokožku, návšteve lekára sa nevyhnete.

Alkohol a čistý lieh

Ak máte doma čistý lieh alebo kvalitnú pálenku, použite ich. Aplikujte ich v malom množstve na postihnuté miesto, nechajte pôsobiť nejaký čas a následne plochu postihnutú plesňou dôkladne poutierajte hubkou. Alkohol zmiešajte s vodou v pomere 1:1, tento prípravok nalejte do nádoby s rozprašovačom a aplikujte ho priamo na postihnuté miesto. Tento proces opakujte pravidelne. Uvidíte, že časom sa výsledok dostaví a pleseň začne postupne miznúť.

Sóda bikarbóna a jedlá soľ

Na plesne v škárach môžete použiť aj sódu bikarbónu alebo jedlú soľ. Vytvorte si zo sódy bikarbóny alebo z jedlej soli a vody kašičku, ktorú následne pomocou starej už nepoužívanej zubnej kefky budete aplikovať priamo na postihnuté miesto v škárach. Kašičku nechajte zaschnúť a zvyšky poutierajte bavlnenou handričkou.