Väčšina z nás chodí po uliciach so sklopeným zrakom, prípadne zabodnutým do mobilu. Chyba! Pozrite sa okolo seba a uvidíte, koľko úžasných vecí vám uchádza. Napríklad také unikátne diela, ktoré nájdete rovno na ulici…

 Možno ste už zaznamenali, že sa v posledných dňoch zmenil vzhľad legendárneho Hotela Kyjev na Kamennom námestí. Ide o projekt Bratislava Street Art Festivalu, ktorý prebehne práve tento víkend. Napriek novému šatu Hotelu však tvorcom išlo o to, aby rešpektovali pôvodné dielo autora budovy – Ivana Matušíka. Aj preto projekt „Hotel Kyjev Deconstructed“ samotnú stavbu a jej západnú fasádu reinterpretuje namiesto toho, aby ju využil ako prázdne maliarske plátno. „Nikdy nebola v našej krajine pomaľovaná väčšia plocha, ako to bude teraz. Toto dielo sa tak celkom určite zapíše do dejín,“ hovorí Tomáš Lukačka organizátor BSAF 2018.Autorom návrhu je uznávaný slovenský fotograf Lousy Auber, ktorý zvečnil aj množstvo slávnych osobností (Rytmusa, Majka Spirita, Ega, Janu Kirschner, Katarziu, Solange, DizzeeRascal, MO, DalaiLama. Je známy aj tvorbou videoklipov pre slovenské skupiny ako alternatívnu kapelu Billy Barman alebo Paru. Za zmienku stojí aj dokumentárny seriál z Jamajky InnaJamDown)

Hotel Kyjev je jedným zo symbolov predrevolučného obdobia v Bratislave, no dnes sa jeho fasáda zmenila na umelecké dielo. Dokonca ide o NAJväčšie stredoeurópske streetart dielo! Nebolo to však vôbec jednoduché a organizátori museli pre splnenie svojho sna absolvovať množstvo rokovaní, aby získali všetky potrebné povolenia. Aj samotná realizácia bola vzhľadom na nezvyčajné „maliarske plátno“ náročná. Dielo tvorilo 17 horolezcov súčasne, čo bol veľmi zaujímavý a adrenalínový proces. A aj pohľad na nich stál za to… 😉

 

Stretli sme sa s tromi odvážnymi chalanmi, ktorí nám povedali, že nasprejovať jedno okno v závratnej výške im zabralo približne dve minúty. Aktuálne už dorábajú len detaily a na svoju prácu sú hrdí.

Aby dielo žilo nielen na Kamennom námestí Footshop a Lousy Auber prichádzajú aj s limitovanou módnou kolekciou – Hotel Kyjev capsulecollection. Môžete sa tak tešiť na štýlové mikiny, tričká, šiltovky či úžasné dresy. „Som nesmierne potešený so spolupráce so značkou Footshop. Na všetkých produktoch sa bude objavovať dizajn s nápisom a logom hotel Kyjev. Kolekcia tak bude v súlade so samotným dielom,“ povedal jej spoluautor Lousy Auber.

Okrem vynoveného Hotela Kyjev však môžete obdivovať aj ďalšie úchvatné diela (jedno z nich je dokonca zaradené do top desiatky streeart diel sveta!), ktoré nájdete v galérii. Ďalšie dve diela práve vznikajú na Rajskej a Dunajskej ulici. Organizátori Bratislava Street Art Festivalu okrem umenia pripravili aj množstvo zaujímavých sprievodných akcií. V sobotu 30.6. si na Kamennom námestí užijete množstvo skvelej alternatívnej hudby, programu pre deti a ako bonus vám bude výnimočne otvorená terasa nad obchodným domov Tesco, odkiaľ budete mať úžasný výhľad na najväčšie stredoeurópske streetart dielo. Tento zaujímavý priestor bude sprístupnený verejnosti po dlhých 8 rokoch, tak neváhajte!

zdroj:pluska.sk

Pozri aj:   Žena zverejnila po pôrode fotku s bábätkom, ľudia ju zvozili pod čiernu zem: “Venuj sa synovi!”