Stan Lee († 95) vymyslel Hulka, Spider-mana, Iron Mana a v podstate všetkých hrdinov sveta Marvel.

Podľa portálu Mirror museli v skorých ranných hodinách v jeho dome v Hollywoode zasahovať záchranári. Tvorca celého spektra superhrdinov zomrel po prevoze do nemocnice. V poslednom roku prekonal viacero ochorení ako napríklad pneumónia. Trpel tiež problémami so zrakom.

Firmu Marvel založil so spoločníkom Jackom Kirbym v roku 1961.  V roku 2009 ju za štyri miliardy prevzal gigant Walt Disney. „Ľudia stavajú mosty a venujú sa lekárskemu výskumu, a ja vytváram príbehy vymyslených ľudí, ktorí sa správajú bláznivo. Ale uvedomil som si, že ani zábavu nedá ľahko opomenúť,“ povedal pre Chicago Tribune v roku 2014.

Svojou kreativitou sa pričinil o vznik komixov ako Fantastická štvorka, Avengers alebo Čierny panter. S firmou sa neskôr súdil o autorské práva k viacerým filmom. Jeho životnými láskami boli, okrem superhrdinov, dcéra Joan a manželka Joan, s ktorou bol ženatý 69 rokov, a ktorá umrela vlani. Dcéra, ktorá dostala meno po mame, sa vyjadrila, že „jej otec miloval všetkých svojich fanúšikov a bol veľmi skromný.“

Rodným menom Stanley Martin Lieber sa narodil v roku 1922 v New Yorku. Od malička miloval film a lieratúru. Už ako malý chcel byť spisovateľom. Bol známy, že po urovnaní sporov s firmou, ktorú založil, sa rád objavoval v jej filmoch, kde vtipne odohral niekoľko menších rolí.

Zdroj : čas.sk

Pozri aj:   Tajomstvo Celeste Buckingham ODHALENÉ: Jej priateľ (41) je známy muž!