Nočná mora, ktorú by nikto nechcel prežiť!
 Miroslav (33) sa v piatok krátko predpoludním vybral do VÚB banky vyzbrojený sekáčikom na mäso, ktorý mal na druhej strane tĺčik. Po príchode si vyhliadol mladú zamestnankyňu, ktorú ohrozoval touto kuchynskou pomôckou. Na výstrahu ju vytiahol aj von, aby bolo jasné, že nejde o žiadny žartík. Lúpežníkovi uniklo, že v banke sa ukrývala aj ďalšia zamestnankyňa, o ktorej nemal ani tušenia. Do akcie nasadila polícia desiatky mužov aj vyjednávača, aby napokon Miroslava po takmer dvoch hodinách spacifikovali. Čo viedlo bývalého kamionistu k takémuto zúfalému kroku?

Pracovníci VÚB banky v Krompachoch si už zrejme predstavovali, ako budú tráviť tento víkend. Na to, čo sa odohralo v piatok krátko predpoludním, ale tak skoro nezabudnú. „Páchateľ vyšiel von z banky aj s rukojemníčkou a vykrikoval, aby všetci odišli. Držal ju pod krkom aj so sekáčikom na mäso. Oznámil, že teraz sa len začne šou! Prestrašenej žene v zajatí sa podlamovali nohy a vyzeralo to hrôzostrašne,“ povedal Novému Času jeden z náhodných svedkov.

Kým väčšine zamestnancov sa podarilo šialencovi uniknúť, okrem rukojemníčky zostala v pobočke ešte jedna žena, o ktorej však mladý muž nemal ani páru. Na miesto prišli desiatky policajtov, kukláči aj vyjednávač a začala sa dráma, v ktorej išlo o minúty a najmä o ľudský život.

Nechal si poslať pizzu

Policajný vyjednávač sa snažil muža upokoiť a tak mu splnil aj želanie ohľadom jeho žalúdka. „Videli sme, ako mu tam policajt niesol pizzu alebo niečo také,“povedal ďalší svedok rukojemníckej drámy. To ale neboli jediné požiadavky, ktoré kládol mužom zákona. „Najprv chcel vrtuľník, potom vyjednávačov, tvrdil, že má výbušninu. Museli sme konať rýchlo,“ informoval o úspešnom zásahu košický krajský policajný riaditeľ Juraj Leško.

Vyjednávač bol pri svojej misii po takmer dvoch hodinách úspešný a nakoniec sa policajtom podarilo Miroslava spacifikovať. „Najprv odniesli ženu z banky na rukách, ale vyzerala, že nebola zranená,“ opísal koniec akcie svedok. Von sa podarilo dostať bez zranení aj jej kolegyni, ktorá sa triasla o život ukrytá vo vnútri banky. Obom zdravotníci poskytli posttraumatickú pomoc.

Prečo prepadol banku?

Miroslav na sociálnej sieti uvádzal, že momentálne žije v Anglicku, prečo sa vrátil do rodných Krompách, nevedno. Ako Nový Čas zistil, ide o slobodného muža, ktorý jazdil na kamióne a pred zhruba dvoma rokmi mu zomrela mama. Následne sa jeho život začal rúcať ako domček z karát a podľa informácií denníka Korzár pil a aj drogoval. Jeho finančné problémy ho zrejme dohnali k zúfalému činu, ktorý ho vyjde poriadne draho. Z banky si totiž neodniesol žiadnu hotovosť, naopak, nad hlavou
mu visí Damoklov meč v podobe stíhania za branie rukojemníka s trestnou sadzbou 7 až 12 rokov. 
Banka sa k celej udalosti nevyjadrila.

Ako sa zachovať v takejto situácii?!

Psychológ František Skokan

– Ak sa dostanete do takejto situácie ako pracovníčka banky, útočníkovi sa vždy snažte vyhovieť. Treba myslieť na to, že ten človek je plný adrenalínu a nemôžeme vedieť, ako zareaguje a mohlo by prísť aj k tomu najhoršiemu scenáru. Pracovníci banky sú na takéto situácie školení, ale iné je simulovaná situácia a iné, keď reálne stojíte zoči-voči páchateľovi.

zdroj:čas.sk

Pozri aj:   Otec na pohrebe milovaného synčeka († 9), ktorý zomrel pri autonehode: Adamkove šibalské očká už nikdy neuvidím