Zlaté časy Donalda Trumpa (71) sa skončili! Napriek tomu, že voľby do Kongresu USA sa ho priamo netýkali, jeho meno sa pri nich skloňovalo najviac.

Hlava Spojených štátov posilnila základňu republikánov v Senáte, no prišla o väčšinu v Snemovni reprezentantov. Čo pre Trumpa tento fakt znamená a ako to ovplyvní jeho ďalšie vládnutie? Voľby v polovici volebného obdobia vždy ukážu náladu v americkej spoločnosti. Práve tieto sa tak stali akýmsi neoficiálnym referendom o Trumpovi.

Kým demokrati si polepšili v dolnej komore – Snemovni reprezentantov o viac ako dve desiatky kresiel, vďaka čomu prelomili 8-ročnú nadvládu Trumpových republikánskych podporovateľov, republikáni, naopak, mierne posilnili v hornej komore – Senáte.

„Voľby do Snemovne lepšie kopírujú aktuálnu voličskú náladu, pretože sa každé dva roky mení počet všetkých jej členov, zatiaľ čo v Senáte sa volí iba tretina. V tomto volebnom cykle sa do Senátu volilo v štátoch, kde republikáni tradične dominujú, čiže ani nebol predpoklad, že by demokrati mohli výrazne posilniť,“ vysvetľuje Branislav Kováčik, dekan Fakulty politických vied na UMB v Banskej Bystrici.

Výhra demokratov v Snemovni podľa Kováčika znamená, že Trumpovi odporcovia získali moc vyšetrovať prezidenta a prispieť k vytváraniu politickej agendy v krajine na nasledujúce dva roky, pretože zástupcovia Snemovne v prípade obžaloby prezidenta vystupujú ako žalobcovia, kým členovia Senátu sú v pozícii sudcov.

„Bolo by to však veľmi komplikované a v súčasnom zložení Senátu ani nepredpokladám, že by mohol byť Trump odvolaný,“ dodáva Kováčik. V americkom volebnom systéme navyše platí, že demokrati a republikáni nehlasujú vždy po straníckej linke. „Je možné, že by niektorí zahlasovali podľa vlastnej vôle a prezidenta podržali,“ hovorí šéf fakulty.

Demokrati mu sťažia vládu

Pre Trumpa výsledok volieb znamená skôr ťažšie presadzovanie svojich návrhov zákonov než hrozbu straty úradu. „Návrh zákona musí prejsť v identickom znení v oboch komorách. To znamená, že ak neprejde napríklad v Snemovni reprezentantov, tak je jedno, že prejde v Senáte.Na druhej strane Trump často využíva výkonné príkazy, ktoré majú charakter zákona, a tým komory obchádza.

Tie však môže kedykoľvek zrušiť súd, čo sa Trumpovi už stalo,“ pripomína Kováčik. V praxi to znamená, že Trump môže výkonným príkazom síce nariadiť napríklad výstavbu sľubovaného múru medzi Mexikom a USA, no nemôže nimi zvýšiť dane. Samotný prezident Trump na twitteri komentoval výsledky utorkových volieb ako „ohromný úspech“. Súčasnej líderke demokratov Nancy Pelosiovej pogratuloval.

Demokrati nevyhrali tak presvedčivo

Petr Boháček, analytik z českej Asociácie pre medzinárodné otázky

Demokratom sa osvedčili stratégie cielené na stredových a konzervatívnych voličov a ukázali, že môžu ohroziť republikánov aj v ich tradičných južanských baštách. Vysoká volebná účasť a mobilizácia žien boli rozhodne súčasťou úspechu demokratov.

V oblasti domácej politiky môžeme očakávať, že bez väčšiny v Snemovni reprezentantov bude Donald Trump viac závisieť od hľadania kompromisu alebo prijímania prezidentských direktív. Ak prezident pocíti tlak zo strany vyšetrovania svojho prepojenia s Ruskom, môže sa stať, že sa bude snažiť spojiť s demokratmi v Snemovni, ktorá spúšťa proces odvolávania prezidenta.

Zdroj : čas.sk

Pozri aj:   Hlasy poslancov ODHALENÉ: Títo politici boli proti vyššej mzde!