Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pohrozil Európe možnou jadrovou odvetou, ak bude súhlasiť s rozmiestnením nových amerických rakiet po odstúpení Washingtonu od odzbrojovacej zmluvy INF z roku 1987.

Po stretnutí s talianskym premiérom Giuseppem Contem Putin povedal, že ak Američania nové rakety do Európy pošlú, odpovie Moskva zrkadlovo.

Správu o rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa vypovedať zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) priniesol v minulých dňoch do Moskvy bezpečnostný poradca Bieleho domu John Bolton. Oznámený krok zdôvodnil zistením, že Rusko údajne zmluvu porušuje.Moskva výčitky Washingtonu odmieta a varuje pred následkami. „Európa sa vystaví nebezpečenstvu možného odvetného úderu Ruska, pokiaľ bude súhlasiť s rozmiestnením amerických rakiet na svojom území,“ citovala Putina štátna agentúra TASS. Ak sa tak predsa len stane, Rusko podľa prezidenta odpovie rovnako.

O osude zmluvy, ktorú v roku 1987 na summite vo Washingtone podpísali vtedajší najvyšší predstavitelia Sovietskeho zväzu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan, by Putin chcel s Trumpom hovoriť 11. novembra v Paríži, kde chcú obaja štátnici osláviť 100. výročie konca prvej svetovej vojny. Vôľu zorganizovať nové stretnutie Putina s Trumpom už dali najavo obe strany. Američania podľa Putina nepredložili žiadne dôkazy o tom, že by Rusko zmluvu INF porušilo. „Sami ju pritom porušujú,“ poznamenal ruský vodca. Kongres podľa neho už zaradil financie na vývoj nových rakiet stredného a krátkeho doletu do štátneho rozpočtu.

 zdroj : cas.sk