Reklama/advertisment:
Okolo roku 1006, astron=omovia po celom svete zbadali na oblohe hviezdu, ktorú následne popisovali ako “guest star” alebo hviezdu na návšteve. Dokonca perzský vzdelanec Ibn Sina to dotiahol do takého detailu, že tento úkaz popísal do bližších podrobností ako iní.
Reklama/advertisment:
V Kitab al-Shifa (the Book of Healing alebo Knihe Uzdravení), vysvetľoval ako sa tento objekt, ktorý mohol byť pozorovaný na oblohe počas viacerých mesiacov postupne napríklad menil farby. Pridal tiež poznatky o tom, ako v závere vyžaroval niekoľko iskričiek predtým, než nevždy zhasol.
Počas dlhšieho obdobia tento objekt bol “upodozrievaný” z toho, že je kométov, dnes už ale vieme, že sa Sina pozeral na supernovu. Tieto udalosti sa diali približne 7 200 rokov dozadu a jej viditeľné svetlo sa dostalo k povrchu zeme až na prelome prvého milénia. Aj keď sa viditeľné vlnové dĺžky svetla z tohto úkazu už stratili z dohľadu, vysoko energetické pozostatky supernovy, ktorú označujeme SN 1006 môžu byť stále pozorované vďaka observatóriu Chandra X Ray v NASA.
Zmena farby v tomto prípade môže znamenať spojenie dvoch bielych trpaslíkov, ktorí sformovali energeticky nabitú supernovu kypiacu farbami. Toto je presne ten úkaz, ktorý popisoval aj Sina, vďaka ktorému sa jednoduchšie zorientovali aj súčasní, moderní astronómovia.
Zdroj: iflscience.com