Prečo investovať do vlastnej nehnuteľnosti a nebývať v podnájme?

Už počas vysokoškolského štúdia sme si mali možnosť vyskúšať bývať mimo domova. Väčšine z nás sa to veľmi zapáčilo a preto sme už po vyštudovaní vysokej školy a po nájdení si dobrého pracovného miesta uvažovali nad prenájmom nehnuteľnosti. Viacerí odborníci však odporúčajú investovať radšej do vlastného. Niekedy však nemáme moc na výber.

Prečo sa vám ale neoplatí investovať do podnájmu?

Neušetríte

Ak si myslíte, že keď si prenajmete nehnuteľnosť, tak ušetríte, mýlite sa. V prvých rokoch vám to možno bude pripadať, že ušetríte, ale keď si to zrátate, to, čo zaplatíte za nájom, bude porovnateľné s tým, čo zaplatíte za hypotéku. V začiatkoch, hneď po vyštudovaní, si nemôžeme dovoliť vziať si hypotéku. Vtedy nám podnájom príde ako najlepšie riešenie. Podnájmom by sme však nemali riešiť bývanie pre celú rodinu. Jednoducho neušetríte. Ak už máte na stole vypracovanú zmluvu o prevode nehnuteľnosti a čakáte, kedy táto nehnuteľnosť bude vaša, až vtedy by ste mali byť spokojní a tešiť sa z nového bývania.

Nemôžete si ju prerobiť podľa seba

Ak bývate v podnájme, myslíte, si, že si môžete zbúrať priečku, vymeniť obklad v kúpeľni a investovať do novej sedačky? Nesmiete, teda jedine vtedy, ak vám to majiteľ dovolí a za svoje peniaze. Keď sa rozhodnete pre podnájom, počítajte s tým, že zariadenie nebudete môcť meniť, preto ak hľadáte dočasné riešenie a podnájom vám príde najprijateľnejšie, rozhodne si vyberajte zariadenú nehnuteľnosť, ktorá vám bude aj zariadením vyhovovať. Nič neprerábajte bez súhlasu majiteľa, pretože ani tá najlepšia advokátska kancelária na Slovensku by vám nemusela pomôcť.

Nie je vaša

Nehnuteľnosť, ktorú si prenajmete, nebude vaša. Majiteľom bude niekto iný a kedykoľvek sa môže stať, že vám majiteľ vypovedá zmluvu a vy si tak narýchlo budete musieť zháňať nové bývanie. Nehovoríme, že sa to stane, ale určité riziko tu je. Vo vlastnej nehnuteľnosti si nemusíte pýtať súhlas majiteľa, keď budete chcieť riešiť hydroizoláciu nehnuteľnosti, vymeniť okná a podobne. Vy budete majiteľ a vy si budete domácnosť upravovať a rekonštruovať podľa seba!

Pozri aj:   Príbeh Ivany rozčúlil divákov: “Prečo ju máme ľutovať?“ pýtajú sa!