V posledných rokoch sa Európska únia intenzívne snaží o zlepšenie ekologického prostredia, pričom členské krajiny neustále upozorňuje na nové nariadenia, ktoré majú chrániť našu planétu. Slovenská republika sa rozhodla konať, keďže si zaumienila, že zníži svoj vplyv na znečisťovanie životného prostredia. Ľudia tak môžu aspoň trošku zarobiť na veciach, ktoré v minulosti bežne vyhadzovali.

Od roku 2021 vstúpi do platnosti nariadenie pre zlepšenie ekologického prostredia v krajinách Európskej únie. Zálohovanie PET fliaš a plechoviek sa tak stalo v našej krajine prioritou, čo potvrdil aj minister životného prostredia László Sólymos. V týchto dňoch sa už začalo s prípravou zálohovania, pričom suma za zálohovanie PET fľaše by mala byť 12 centov a pri plechovke pôjde o 10 centov.

Envirorezort totiž informovala, že v našej krajine sa v priebehu jedného roka dostane do obehu asi jedna miliarda PET fliaš. Návratnosť vďaka separovanému zberu sa však odhaduje iba na 60 %. „Zavedenie zálohovania má svoje plusy aj mínusy. Mínusy sú vyčísliteľné. Naopak, plusy pre životné prostredie a pre náš každodenný život sú nevyčísliteľnej hodnoty. Práve preto sme sa rozhodli zálohovanie na Slovensku zaviesť,“ oznámil na tlačovke šéf ministerstva životného prostredia.

Zdroj : hitky.sk