Emócie by sa dali krájať. Rodičia popraveného novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27) sa rozhodli prehovoriť o svojom žiali.

Otec Jozef zároveň natvrdo popisuje svoje sklamanie z posledných mesiacov a toho, ako sa mocní v tomto štáte postavili k tragédii, ktorá pohla slovenskou spoločnosťou. Na trenčianskom festivale hovoril spolu s Martininou mamou o bolesti, ale aj odpúšťaní. „Som ochotný odpustiť, ale najskôr musím vedieť komu a prečo,“ povedal Kuciak st. Na Pohodu ho pozval portál aktuality.sk. Besedu viedli šéfredaktor Peter Bardy a reportér Ján Petrovič. Obaja spomínali na svojho mladšieho kolegu. Prečo prijal Jankov otec pozvanie na Pohodu a čo si myslí o bývalom premiérovi Ficovi?

 

? S akými pocitmi ste prišli na Pohodu?

– Janko sem chodieval, ale ja som si nikdy nemyslel, že sem pôjdem. Nemám na to ani vek, no boli sme pozvaní na besedu.

? Prečo ste prijali pozvanie?

– Chceme, aby sa na to nezabudlo. Aby sa o tom hovorilo, čo sa stalo. Blížia sa voľby a mocní si myslia, že zavedením takzvaných sociálnych balíčkov sa všetko zahrá do autu.

? Čo by ste ľuďom chceli odkázať?

– Sledujte, čo sa deje v spoločnosti a urobte si vlastný názor. Aby si ľudia nenechali vnucovať názory. Sme dosť rozumní, aby si každý urobil názor a povedal, čo si myslí.

? Od vraždy to bude pomaly päť mesiacov, útoky na novinárov sa vrátili. Počúvame o Sorosovi. Ako to vnímate?

– Strašne sa tomu čudujem. Doteraz som pána Fica uznával ako politika, vždy som až do posledných volieb Smer volil. Ale tými poslednými vyjadreniami a tým, čo Jano písal a tým, že hovoril, že ho minulosť Troškovej nezaujíma, ako sa vyjadroval a tými výrokmi o Sorosovi sa mi zdá, že sa len priživuje na tom a oslovuje ľudí, ktorí veria konšpiráciám.

? Čo hovoríte na jeho vyhlásenie, že nikam neodchádza?

– On to plánovať nemusí, ale myslím si a verím tomu, že bude nútený odísť.

? Bude vražda niekedy vyšetrená?

– Aj keď sa vrah nájde, tak si myslím, že sa urobí všetko preto, aby sa nedopátralo, kto bol za tým a kto ho objednal. Vrah buď nežije, alebo je zašitý niekde, kde ho nenájdu. Jedine, že by sa náhodou niekto „prekecol“.

? Čo by ste chceli odkázať návštevníkom festivalu?

– Pohoda je na to, aby sa mladí ľudia zabávali. Nech sa bavia, ale nech nezabúdajú, že Pohoda sa raz skončí.

Bojujte ďalej, aby ich smrť nebola zbytočná

Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej Martinky

– Už len k úcte k Jankovi a Martine, za čo bojovali, by ľudia ako národ mali povstať a za nich bojovať ďalej. Prosím vás, alebo vyzývam, bojujte ďalej. S nami za Martinku a Janka, aby ich smrť nebola zbytočná. Oni položili svoje životy pre nás, za nás. Tak vás prosím, poďme ďalej.

zdroj:čas.sk

Pozri aj:   Desivé svedectvo Vladimíra, ktorému zahynul synček Adamko ( 9): Na rozhodnutie mal sekundu, mohli zomrieť všetci