Ďalšia „veľká náhoda“ či diletantizmus zodpovedných? Z Okresného súdu Bratislava I zmizlo zhruba 300 strán spisu z kauzy Technopol, v ktorej figuruje aj väzobne stíhaný Marián Kočner.

Na chýbajúcich listoch materiálu mali byť informácie týkajúce sa kontroverzného podnikateľa. Práve Kočnerovi známi teraz ovládajú majetok Technopolu a zmiznutie časti spisu môže minimálne poriadne natiahnuť čas súdneho procesu. Bude za to niekto pykať? O zmiznutí veľkého množstva listov spisu sa mali na Okresnom súde Bratislava I dozvedieť ešte pred niekoľkými týždňami.

Podľa denníka SME súd nechcel priamo priznať, že im niečo zo spisu chýba a vyhýbal sa aj odpovedi, kedy to zistil. Stratu spisu ako prvý potvrdil až advokát Radovan Pala, ktorý v súdnom spore poskytuje právne služby pôvodným vlastníkom firmy Technopol Servis, teda Pavlovi Pávekovi a jeho známym.

„Je neuveriteľné, že zo spisu o veci, v ktorej došlo zjavne k nezákonnému rozhodnutiu, kde došlo k výmene sudcu z dôvodu zaujatosti a kde je problém s postupom súdu, ktorý prešetrovalo aj ministerstvo spravodlivosti, odrazu zmizne tristo strán,“ vyhlásil advokát Pala a dodal, že celé to pôsobí ako zametanie stôp a určite to spôsobí aj predĺženie celého súdneho konania.

Gál podal trestné oznámenie

O tom, že v spise niečo chýba, sa podľa hovorcu dozvedeli na okresnom súde pred dvoma týždňami. „V tomto čase prebieha prešetrovanie predmetnej veci. Až po ukončení prešetrenia bude možné podrobne informovať o jeho výsledku,“ uviedol hovorca Pavol Adamčiak. Po tom, čo sa o škandalóznej strate materiálov dozvedel minister spravodlivosti Gábor Gál, išiel situáciu v utorok ráno preveriť priamo na súd.

„Rozprával som sa s vedením Okresného súdu Bratislava I a Krajského súdu. Je možné, že bude potrebné vyvodiť aj osobnú zodpovednosť. Sám podávam vo veci trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Dobrou správou je, že pomernú časť z chýbajúcich tristo strán vieme rekonštruovať, keďže spis sme mali v marci aj na ministerstve spravodlivosti, kde sme urobili zo spisu fotokópie,“ vyhlásil Gál.

Dodal však, že nevie, či bude možné dať dokopy celý materiál. Prekáža mu, že aj keď o zmiznutí vedeli na súde už dlhšie, vo veci nekonali.Predsedníčka súdu Anna Kašajová mu to vysvetlila svojsky. „Nevidela dôvod, časť spisu sa stratila aj v minulosti, aj z toho dôvodu, že spis sa vie nahradiť a zrekonštruovať, tak si nemyslela, že to je dôležité,“ povedal minister.

Advokát Róbert Bános si myslí, že spor sa pre tento lapsus môže predĺžiť pokojne aj o rok. „Môžu to byť také dokumenty, ktoré môžu zmiznúť nezvratne. Hlavne, keď zmizne úvodná časť, teda žurnalizácia spisu, kde je uvedené, pod ktorým číslom listu sa vedie aký dokument,“ vysvetľuje Bános s tým, že po novom sa všetky spisy elektronizujú. „Aj keď chýba niečo v papierovej forme, malo by to byť v elektronickej. Ale je možné, že k tomuto spisu sa zatiaľ nedostali. Okrem toho všetky dokumenty, ktoré prichádzajú do spisu, sa potom v kópiách preposielajú druhým stranám,“ uzavrel Bános.

Predsedníčka mala konať

Lucia Žitňanská, bývalá ministerka spravodlivosti

Pozerám sa na to s pohoršením. Reakcia ministra spravodlivosti Gábora Gála, ktorý podal trestné oznámenie, bola úplne na mieste. Môže to vypovedať niečo o konkrétnych ľuďoch, ale na to potrebujeme poznať výsledky vyšetrovania. Ak predsedníčka súdu nekonala napriek tomu, že o tom vedela, tak som prekvapená, lebo mala konať.

Pamätám sa, že kauzu Technopol sme na ministerstve prešetrovali. Pre podozrenia spojené s konaním notára aj sudkyne. Vnímala som to celé tak, že v tom treba konať, lebo podozrenia boli dôvodné. Či časti spisu chýbajú pre samotnú kauzu, alebo disciplinárku, netuším.

Priebeh sporu o TECHNOPOL

október 2015 – Denisa Páveková po sporoch s manželom vybrala z trezoru akcie spoločnosti a zapísala ich na svoje meno, čím začala vystupovať ako väčšinová akcionárka firmy.

júl 2016 – Firma Technopol Servis zneplatnila akcie a skutočným akcionárom vydala nové akcie. Polícia obvinila Pávekovú zo sprenevery 18 miliónov eur

december 2016 – Technopol ovládol cez mimoriadne valné zhromaždenie Jozef Dučák ml. Firma mu na účet posiela 500-tiscíc eur. Marián Kočner kúpil dom od Denisy Pávekovej v Bernolákove

január 2017 – Páveková začala prevádzkovať budovu Technopolu

máj 2017 – Repáková zakázala skutočným akcionárom narábať s akciami Technopolu

 zdroj : cas.sk
Pozri aj:   Hlasy poslancov ODHALENÉ: Títo politici boli proti vyššej mzde!