Reklama/advertisment:
Normálny cholesterol znamená zdravé cievy, srdce, pokožku a, samozrejme, optimálnu hmotnosť. Kardiológ nám poradí, čo jesť, aby sme mali tento ukazovateľ pod kontrolou.
Reklama/advertisment:
Lekári rozdeľujú cholesterol na “zlý” a “dobrý” cholesterol – samozrejme, odporúčajú, aby sa ten prvý sledoval. Ide o lipoproteíny s nízkou hustotou, ktoré tvoria aterosklerotické pláty. Kvôli nim sa zužujú cievy a zhoršuje sa zásobovanie orgánov krvou, čo sa prejaví aterosklerózou, ktorá sa v najhoršom prípade končí infarktom myokardu a mozgovou príhodou.
Vo veku 40 – 50 rokov lekári odporúčajú pravidelne si robiť krvné testy, aby sa zistila hladina cholesterolu. Alžbeta Klodasová, kardiologička, odporúča ľuďom s vysokým cholesterolom, aby prestali fajčiť, dopriali svojmu telu trochu pohybu, vyhýbali sa alkoholu a zmenili prístup k stravovaniu. Napríklad niektoré potraviny môžu preventívne konzumovať každý deň.
1.OVSENÉ KAŠINY
Všetci už dlho hovoria o výhodách ovsených vločiek – ale nie je vôbec potrebné z nich variť kašu. Obilniny obsahujú užitočnú vlákninu a užitočné antioxidanty – všetky tieto naše cievy veľmi milujú.
„Nekonzumujem ovsené vločky vo forme kaše – do prírodných vločiek pridám jogurt bez cukru, počkám, kým cereálie napučia, a chuť misky zlepším orieškami, bobuľami a škoricou,“ radí lekárka.
2.BEAN
Cícer, hrášok, fazuľa – jedlá zo strukovín musia byť v strave prítomné v tej či onej forme. Dobrá vec je, že väčšina z nich je úplne univerzálna: môžete variť polievku, môžete ju pridať do šalátu, zapiecť v rúre alebo urobiť pyré.
Strukoviny sú užitočné predovšetkým s veľkým množstvom vitamínov B. Len 100 gramov hrachu teda poskytne človeku 50 % denného príjmu vitamínov B1, B2, cholínu, B5, B6, B7 a B9. Všetky sú kritické pre nervový a tráviaci systém, podieľajú sa na regulácii glukózy a krvných lipidov. Vitamín PP, ktorý sa nachádza aj v hrachu a cíceri, dokáže znižovať hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou, rozširovať drobné cievky a stimulovať krvný obeh.
3.LIST ZELENÁ
Rukola, hlávkový šalát, listová zelenina akéhokoľvek druhu by mala byť vo vašom dennom menu. Faktom je, že obsahuje antioxidanty, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi, a samozrejme zdravú vlákninu. Rukola obsahuje aj betakarotén, ktorý sa premieňa na vitamín A a podporuje imunitu.
4.ORIEŠKY
Hlavne ich nesmažte ani nesoľte! Všetky nespracované orechy a semená sú pre vaše telo prospešné, pretože poskytujú správne množstvo vlákniny a bielkovín. Napríklad len hrsť mandlí obsahuje 3,5 gramu vlákniny, 6 gramov bielkovín a takmer 40 % dennej hodnoty vitamínu E.
Chia a ľanové semienka majú tiež vysoký obsah omega-3 mastných kyselín – jedinou nuansou je, že by mali byť rozdrvené, inak ich tráviaci trakt nedokáže rozložiť a budú pôsobiť len ako vláknina.
Nezabudnite na vlašské orechy – obsahujú kyselinu alfa-linolénovú, ktorá je dôležitá pre udržanie optimálnej hladiny cholesterolu v krvi. Stačí zjesť približne 30 gramov vlašských orechov denne.
5.AVOCADO
Avokádo je skutočne všestranná potravina, ktorú možno pridať doslova kamkoľvek: do sendvičov, šalátov a omáčok na cestoviny. Stredne veľký plod, ako nás ubezpečuje kardiológ, obsahuje 14 gramov vlákniny. Je tiež plné vitamínov, minerálov a zdravých mononenasýtených tukov, ktoré udržiavajú kardiovaskulárny systém pod kontrolou.