Nezabúdajte na svoje deti a venujte im dostatok času

Žijeme v neustálom strese; obávame sa, že nebudeme môcť splácať hypotéky a máme obavy, či neprídeme o prácu. Doba sa za posledné desaťročie zmenila a žiaľ musíme konštatovať, že rodičia nevenujú dostatok času svojim deťom najmä kvôli pracovnej vyťaženosti.

Nezabúdajte na svoje deti a venujte im dostatok času už v rannom detstve. Čudovali by ste sa, ale vaša prítomnosť, resp. neprítomnosť má na dieťa výrazný vplyv.

Blížia sa prázdniny. Podniknite spoločný výlet

Onedlho začnú letné prázdniny pre školákov. Ak máte ešte nevyčerpanú dovolenku a zamestnávateľ vám umožní si ju čerpať, podniknite spoločný výlet – napríklad do prírody. Ak nemáte žiaden ďalekohľad, odporúčame vám zaobstarať si nové astronomické ďalekohľady, ktoré vám umožnia pozorovať hviezdy na oblohe. Astronómia fascinuje deti v rôznom veku a nikdy neviete, možno máte doma aj vy malého astronóma. Vo viacerých mestách sa cez letné mesiace organizujú astronomické akcie s prednáškami a pozorovaním nočnej oblohy. Vezmite na takéto dobrodružstvo vaše potomstvo a spestrite im prázdniny.

Okrem takejto akcie môžete podniknúť stanovačku v prírode, piknik, menšiu turistiku a rôzne iné športy ako napríklad bicyklovanie, plávanie, korčuľovanie, futbal, tenis, bedminton.

Keď máte doma malého vedca

Ak je vaše dieťa nadané a namiesto obyčajných hračiek sa hrá s detskými mikroskopmi, podporujte ho v tejto činnosti. Možno budete mať doma v budúcnosti vedca, ktorý to dotiahne ďaleko. Navyše takéto hračky ako napríklad detský mikroskop rozvíjajú detskú predstavivosť a podnecujú zvedavosť dieťaťa, čo vás môže tešiť, lebo dieťa sa hrá s niečim iným, ako s počítačom, mobilom alebo tabletom. Nezakazujte im hračky, ale zakazujte im technológie, ktoré do rúk dieťaťa nepatria, ako spomínaný mobil alebo tablet.

Montessori škôlka

Ak chcete spraviť pre svoje dieťa naozaj všetko, venujte im dostatok času a dajte si záležať na výbere škôlky/ školy pre vášho potomka. Ak ste z okolia Trenčína, alebo bývate priamo v tomto meste, určite hľadajte voľné miesto v Montessori škôlke v Trenčíne. Pre informáciu, Montessoriová škôlka je alternatívny výchovne vzdelávací program, ktorý sa riadi zásadami Marie Montessoriovej.

Neučte deti na počítače a mobily a uvidíte, že vývoj vášho dieťatka ovplyvníte len pozitívne.