Počasie sa v posledných mesiacoch poriadne zbláznilo, čo dáva zabrať každému ľudskému organizmu. Vo väčšine prípadov sú ľudia zvyknutí v priebehu dušičiek chodiť na hroby už v zimných bundách či čiapkach, tento rok však úplne postačil aj tenký sveter. Odborníci zaznamenali tieto výkyvy, pričom hovoria o najhorúcejšom roku v histórií, a zároveň predpovedali, ako bude vyzerať v našej krajine zima.

Namerané hodnoty na rôznych územiach Slovenska jasne poukazujú, že rok 2018 je rekordne teplý. Konkrétne v Hurbanove bola nameraná teplota 19,3˚C, a to bol 29. október. Uvedená teplota sa však vo väčšine prípadov pohybuje na konci augusta počas prebiehajúceho leta.

Odborníci sa zhodujú, že takéto počasie je rozhodne ojedinelé. „Podľa meraní teploty vzduchu v Hurbanove môžeme konštatovať, že zatiaľ je rok 2018, za obdobie január až október, najteplejší od začiatku meraní v roku 1871. Jeseň 2018 je zatiaľ o vyše 2 °C nad denným priemerom z rokov 1901 až 2000,” upozornil pre plusku.sk klimatológ Milan Lapin.

Zdá sa, že extrémne teplé počasie bude pretrvávať až do konca roka. „Keďže aj december 2018 sa predbežne počíta s odchýlkou nad 1,0 °C, tak bude možno aj celý rok 2018 rekordne teplý nielen na Slovensku ale aj v Európe ako celku,” dodal Lapin. Sneh sa na Slovensku síce vyskytne, otázkou však je, od akej nadmorskej výšky. Dokonca aj Vysoké Tatry budú mať zrejme problémy s lyžiarskymi strediskami, pričom bude nutné omnoho väčšie množstvo snehu umelého.

Zdroj : hitky.sk