Britský klavirista, ktorý žije v Thajsku, povýšil svoju profesiu na úplne inú úroveň.

Paul Barton (57) zobral svoj klavír do džungle, aby zahral pre staré, zranené alebo postihnuté slony. Muž stretol svoje „publikum“ prvý raz v roku 2011, kedy ich navštívil so svojou ženou.

„Vtedy som si pomyslel, že by možno chceli počúvať nejakú pomalú, klasickú hudbu. Tak som sa opýtal, či by som mohol priniesť klavír, a oni mi to dovolili,“ povedal podľa News. Stálo to naozaj veľa námahy, no výsledok je úžasný. Paul hrá obrovským zvieratám Beethovena, Mozarta, Bacha a Debussyho.

Do pozornosti sa dostalo video, kde hrá práve Debussyho slonovi menom Ampan. Ampan má 80 rokov a je slepý na jedno oko, pričom na to druhé ledva vidí. Môžete vidieť, že si slávnu „Clair de Lune“ naozaj užíva. Okrem toho na Youtube zverejnil aj video, na ktorom je slonie mláďa, ktorého reakcia je fascinujúca. Hojdá sa a kýve ušami, keď hrá.


„Hovorí sa, že slony si pamätajú vôňu a myslia na človeka ako na priateľa, keď sú s ním. Keď hrám hudbu pre slony, cítim sa pokojne a šťastne.“ Mnohé zo slonov, ktoré skončia v tejto „svätyni“, sa stalo obeťami lovcov, zatiaľ čo iné boli zranené alebo zneužívané.Keď vraj Paul prvý raz hral na klavíri v džungli, slepý slon Pla-Ra prestal jesť a „hudbu počúval s trávou, ktorá mu trčala z úst“. Pla-Ra prišiel o svoje kly, ktoré mu odrezal majiteľ, a mal aj infekciu. „Rád myslím na to, že práve upokojujúca hudba mu dala trošku svetla v tme.“ Žiaľ, slon infekciu neprežil a Paul to ťažko znášal. Verí však, že sa o tomto ešte nakrúti celovečerný film.

Paul si vyberá skladby, o ktorých si myslí, že ich bude mať rád každý slon, a asi to funguje, pretože to robí roky a má veľa „fanúšikov“. „Slony sú emocionálne zvieratá ako my a ja len sledujem inštinkty, čo sa týka hudby.“

 zdroj : cas.sk