V posledných mesiacoch bolo jednou z hlavných tém v parlamente zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov. Je tak zrejmé, že Slovákom sa odchod do penzie čoraz viac vzďaľuje. Poslancami bol však schválený nový spôsob výpočtu dôchodkového veku, pričom to, kedy budete mať právo na oddych, si môžete sami vyrátať.

Dôchodkový vek sa na Slovensku každým rokom predlžoval o určitý počet dní. Zatiaľ čo minulý rok mohli pracujúci ľudia odísť do dôchodku vo veku 62 rokov a 76 dní, tento rok je to 62 rokov a 139 dní. V budúcom roku sa očakával ďalší nárast o 63 dní, nastala však radikálna zmena.

Od januára budúceho roku sa bude totiž dôchodkový vek predlžovať nie o dni, ale o mesiace! V prípade ak vám dôchodkový vek bude vychádzať na napr. 64 rokov a 43 dní, zaokrúhli sa to rovno na 64 rokov a 2 mesiace. V tomto prípade bude musieť dôchodca odpracovať ešte 17 dní. „Novela prináša vyšší dôchodkový vek pre ročníky 1959 až 1992, teda významnú časť pracujúcej populácie. Dôvodom je samotné zaokrúhľovanie na mesiace,“ takto znie stanovisko Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Analytici sa však zhodli, že väčšina ľudí na zmenu výpočtu dôchodkového veku doplatí. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť sa preto pre výpočet dôchodkového veku rozhodla vytvoriť kalkulačku. Možnosť vyrátať si, kedy sa dočkáte zaslúženého dôchodku po zmene pravidiel, tak máte aj vy.

Kedy a v akom veku sa dočkáte dôchodku si môžete vyrátať —TU—!

 

Zdroj : hitky.sk

 

Pozri aj:   Príbeh Ivany rozčúlil divákov: “Prečo ju máme ľutovať?“ pýtajú sa!