Sociálni demokrati chcú zdvojnásobiť počet pacientov, využívajúcich kúpeľnú liečbu. Zdvojnásobiť chcú taktiež vianočný príspevok pre dôchodcov, ktorý sa dnes pohybuje v rozmedzí 27 až 85 eur a do tretice chcú pre deti v poslednom, povinnom roku v materskej škole a všetkým deťom na základných školách zaplatiť stravovanie zadarmo.

Podľa politického analytika Jána Baránka, keď na to máme, rozdávajme, avšak dvíha varovný prst. „Ja by som konečne privítal nejaké systémovejšie opatrenia. Napríklad, keď sa bavíme o tom kúpeľníctve, tak systémové opatrenie vidím v zlepšení infraštruktúry, dostupnosti kúpeľov,“ tvrdí.

Podľa Baránka by bolo dobré urobiť aj niečo preto, aby stredná vrstva na Slovensku rástla. „Toto mi veľmi chýba – daňové zvýhodnenie pre rodinné firmy podnikajúce v cestovnom duchu a rázne opatrenia proti korupcii, ktoré stále nemáme, nech si hovorí kto chce čo chce,“tvrdí.

Hlavou nad novinkami z dielne sociálnych demokratov krúti hlavou aj Peter Goliaš z inštitútu Ineko. Ten sa v prvom rade pýta, na základe čoho vláda usúdila, že medicínsky potrebuje kúpeľnú liečbu dvakrát toľko ľudí, čo doteraz. Strava zadarmo pre školákov zasa podľa neho nie je adresným opatreniam a podporí aj rodičov, ktorí na ňu nie sú odkázaní. „Prípadne zvyšovanie dôchodkov by sa malo cieliť na tých, ktorí naozaj žijú v riziku chudoby,“ doplnil.

„Pokiaľ sa štátu a vyberá viac daní a odvodov ako plánoval, mal by tieto peniaze použiť prioritne na zníženie dlhu. V dobrých časoch sa totiž treba pripravovať na časy horšie a nie prejedať neočakávané príjmy,“zhrnul Goliaš.

Zdroj : Pluska.sk

Pozri aj:   Záchranná akcia v Štiavnických vrchoch: Inštruktor Jozef zletel z výšky približne 30 metrov