Manželka hlavy štátu Martina Kisková si na oficiality nepotrpí. Po boku prezidenta sa ukazuje iba sporadicky a ani jeho štátnické povinnosti v hlavnom meste ju doteraz neprinútili presťahovať sa spod Tatier. Mnohí si mysleli, že ak Andrej Kiska nebude kandidovať za prezidenta, bude to pre ňu výhra. Ten sa však politike zbohom dať nechystá. Čo na to hovorí samotná prvá dáma?

Keď Andrej Kiska pred niekoľkými dňami celému Slovensku oznámil, že v ďalšom volebnom období už o post prezidenta nemá záujem, ako svoj prvý dôvod uviedol rodinu. „Nikdy som sa netajil tým, že rodinný život je pre mňa veľmi dôležitý. V uplynulom roku sme v rodine zažili šťastné aj tragické udalosti. Oboje mi pripomenuli, že čas strávený s najbližšími, s manželkou, s deťmi či rodičmi, je nenahraditeľný. Ak má náš život mať zmysel, nemôžeme ich odsúvať na vedľajšiu koľaj,“povedal Kiska. Otec troch malých detí počas výkonu prezidentského úradu veľa času doma s najbližšími netrávil.

Dôvodom bolo najmä to, že jeho manželka sa rozhodla nepresťahovať do hlavného mesta, kde Kisku viažu pracovné povinnosti, ale ostala aj s deťmi žiť v ich rodinnom dome v Poprade. Prvá dáma sa nikdy netajila tým, že jej politická dráha manžela nie je veľmi pochuti a v minulosti dokonca priznala, že ho odhovárala od kandidatúry vo voľbách v roku 2014. Hlavu štátu zriedkakedy sprevádzala aj na oficiálnych udalostiach a túto úlohu prenechala radšej Kiskovej dcére z prvého manželstva Natálii (28). Zásadne mala byť aj proti tomu, aby Kiska v paláci zostal aj ďalších päť rokov.

Mnohých preto prekvapilo, keď prezident s oznamom, že sa nebude uchádzať o post hlavy štátu a prioritná je pre neho rodina, zároveň jedným dychom dodal, že svoj politický zápas nepovažuje za skončený. Otázka, či je s ďalšími prezidentovými plánmi uzrozumená aj jeho polovička a nebude mu robiť pre jeho ambície problémy, na seba nedala dlho čakať. Teraz na ňu dala odpoveď samotná prvá dáma. „S manželom sa o jeho politických plánoch prirodzene rozprávame, rozumiem a chápem jeho snahe o lepšie Slovensko, preto ma jeho postoj nijako neprekvapil,“povedala pre denník Plus JEDEN DEŇ Martina Kisková. „Vždy sme sa vedeli dohodnúť, a tak je to aj teraz,“tvrdí prezidentova manželka. To, či súčasťou dohody je aj to, že prehodnotila svoj negatívny postoj k sťahovaniu a pre politickú dráhu svojho manžela nakoniec predsa len zakotví v hlavnom meste, neprezradila.

Andrej Kiska zatiaľ presne nepovedal, aké sú jeho ďalšie politické vyhliadky. Viac chce prezradiť až po jesenných komunálnych voľbách. Hovorí sa však o tom, že prezident by mohol založiť vlastnú stranu, prípadne vstúpiť do už existujúcej. Možné je aj to, že vyjadrí nejakému politickému subjektu svoju podporu.

zdroj:pluska.sk

Pozri aj:   VIEME PRVÍ Kočner s Ruskom zostávajú za mrežami. Čo je za tým?