Reklama/advertisment:
“Nestojte v blízkosti fungujúcej mikrovlnnej rúry! Vyžaruje žiarenie!”, “Nevieš, že ničí molekuly potravín?” – asi každý z nás to aspoň raz v živote počul od príbuzných, priateľov alebo kolegov. O nebezpečenstve mikrovĺn koluje mnoho legiend. Odstráňme ich a pozrime sa na túto otázku, alebo dokonca na niekoľko otázok: Prečo môže byť mikrovlnná rúra pre človeka nebezpečná alebo bezpečná? Ako funguje? Čo vyžaruje a kam? Ako ovplyvňuje štruktúru molekúl potravín?
Reklama/advertisment:
Z fyzikálneho hľadiska sú mikrovlny pre zdravie bezpečné. Z hľadiska výživy sa predpokladá, že tento spôsob ohrevu kazí potraviny: poškodzuje sa štruktúra potravín a stráca sa voda. Z hľadiska žiarenia je mikrovlnná rúra tienená, a preto nemôže byť ovplyvnená zvonku, ale len zvnútra, a preto nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.
Ako funguje mikrovlnná rúra?
Princíp fungovania mikrovĺn je založený na schopnosti elektromagnetických vĺn s ultravysokou frekvenciou (2450 MHz) pôsobiť na výrobok a spôsobovať jeho zahrievanie v dôsledku zvýšených tepelných vibrácií molekúl látky. Každý potravinársky výrobok obsahuje pomerne veľké množstvo vody. Každá molekula vody má charakteristickú molekulovú štruktúru, ktorá sa vďaka relatívnej orientácii kladných iónov vodíka a záporných iónov kyslíka podobá elektrickému dipólu – častici s 2 elektrickými pólmi: plus a mínus.
Vplyvom elektromagnetických oscilácií (vĺn) dochádza k neustálemu posunu dipólov a ich vyrovnávaniu podľa siločiar elektromagnetického poľa. Keďže pole je premenlivé a má vysokú frekvenciu, molekuly periodicky menia smer s približne rovnakou frekvenciou. Molekuly sa pohybujú, kotúľajú sa, zrážajú sa a narážajú do seba, pričom prenášajú energiu na susedné molekuly. To spôsobuje uvoľňovanie veľkého množstva tepla. Takto sa ohrievajú potraviny, pretože voda je obsiahnutá v každej potravine.
Kvalita potravín
Na samotných potravinách nedochádza k žiadnym významným zmenám, pretože účinok mikrovlnného žiarenia sa obmedzuje na ohrev potravín a mikrovlnné potraviny nie sú škodlivé. Jediný spôsob, ako sa jedlo môže pokaziť, je, ak to preženiete a prehrejete ho. To isté – ohrievanie potravín – sa deje aj pri varení na sporáku, ale na rozdiel od tejto metódy sa ohrev v mikrovlnnej rúre uskutočňuje nielen z povrchu potraviny, ale aj v celom jej objeme, keďže mikrovlny prenikajú do potravín do hĺbky približne 2,5 cm. V mikrovlnnej rúre sa mikrovlnné žiarenie generuje pomocou špeciálneho generátora nazývaného magnetrón.
Anténa magnetrónu vysiela mikrovlny, ktoré sa prenášajú cez špeciálne okienko pokryté priehľadnou obrazovkou do kovovej komory, v ktorej sú umiestnené potraviny.
Žiarenie
Mikrovlnné žiarenie nie je rádioaktívne žiarenie. Žiarenie, ktoré je pre človeka nebezpečné, má oveľa vyššiu frekvenciu ako žiarenie používané v mikrovlnnej rúre. Na zabránenie úniku mikrovlnného žiarenia z mikrovlnnej rúry sú navrhnuté rôzne typy tienenia. Mikrovlnné rúry sú vyrobené tak, že keď sú dvierka zatvorené, vlny nepreniknú mimo komory rúry a sklo dvierok je vždy chránené čistou kovovou sieťkou. Kovová komora mikrovlnnej rúry je vpredu uzavretá dvierkami, v ktorých je kovové tienidlo s jemnou perforáciou, ktorej veľkosť otvorov neumožňuje prenikanie mikrovĺn s pracovnou vlnovou dĺžkou v rozsahu decimetrov. Mikrovlny neprechádzajú cez kov, ale majú vlastnosť odrážať sa od kovových predmetov. Preto mikrovlny neopúšťajú vnútro komory, keď sú dvere zatvorené.
Automatika mikrovlnnej rúry má niekoľko špeciálnych ochranných obvodov, ktoré zabraňujú činnosti generátora mikrovĺn pri otvorených dverách. Okrem toho je horná časť spotrebiča pokrytá kovovým plášťom, ktorý tiež slúži ako ochrana pred únikom mikrovĺn z elektronického priestoru rúry. Všetky vyrobené mikrovlnné rúry sa kontrolujú z hľadiska dodržiavania bezpečnostných noriem definovaných záväznými hygienickými a technickými predpismi platnými v danej krajine.
ZDROJ: harchi.info