Reklama/advertisment:
Existuje veľa rôznych situácií, po ktorých oblečenie nevonia horšie ako chutne vyúdený kus mäsa alebo, naopak, ako odporný popolník. Patrí sem aj odchod na piknik s grilom a oveľa menej príjemné táboráky so spadaným lístím, ktoré sú na jeseň bežné na dvoroch; zápach cigaretového dymu alebo horiaceho ohňa. V každom prípade niet inej myšlienky a túžby, ako sa okamžite zbaviť zápachu, ktorý časom spôsobuje len bolesti hlavy a kazí náladu. Poďme si povedať, ako sa zbaviť zápachu dymu na oblečení.
Reklama/advertisment:
Zápach dymu vytvárajú čiastočky popola, ktoré sa zaplietli do vlákien tkaniny. Môže byť veľmi ťažké ich vyprať, najmä ak bol popol mastný so živicami, a môžu veľmi dlho vydávať zápach. Aromatické výrobky (parfumy, osviežovače atď.) sú slabými pomocníkmi, pretože ich úlohou je na chvíľu prerušovať zápach dymu, zahaliť ho. Týmto spôsobom ho však nie je možné úplne zastaviť. Dôležité je zamerať sa na zdroj “arómy” a odstrániť ho.
Pred praním
Metóda 1: Budete potrebovať:
kávu,
sódu bikarbónu,
mätu piepornú.
Postup odstraňovania zápachu dymu je pri týchto zložkách podobný. Metóda je vhodná aj pre veci, ktoré sa nedajú prať, ako sú bundy, ovčie kožuchy, kožené predmety.
Budete potrebovať tesné vrecko bez dier, do ktorého vložíte poškodené oblečenie.
Vložte predmety do vrecka a zasypte ich prírodnou mletou kávou alebo jedlou sódou. Nalejte viac, neľutujte. Je dôležité, aby bol vybraný výrobok rovnomerne rozmiestnený po tkanine.
Vrecko pevne zaviažte a nechajte ho stáť jeden deň. Pravidelne ho pretrepávajte.
Po takomto postupe časť zápachu spáleniny opustí oblečenie a na jeho uvedenie do poriadku bude stačiť bežné pranie.
Metóda 2: Ak sa oblečenie dá vyprať a okrem nepríjemného zápachu sú na ňom aj škvrny, použite roztok citrónovej šťavy.
Do umývadla alebo vane nalejte teplú vodu (približne 30 °C) (v závislosti od objemu oblečenia).
Do vody vytlačte citrónovú šťavu (1-2 citróny na 10 litrov vody).
Namočte oblečenie do tohto roztoku na hodinu a pol.
Potom opláchnite.
Zápach dymu sa z tkaniny vyplaví, potom ju vyperte.
Jednoduché prípady
Oblečenie po pikniku,
Dym z pouličných požiarov v mestách, krátkodobá expozícia,
Cigaretový dym, malá expozícia.
Vo vyššie opísaných situáciách má oblečenie síce pretrvávajúci dráždivý zápach, ale nie je výrazne kontaminované horením, nie sú na ňom žiadne olejové inklúzie a nie sú na ňom žiadne škvrny od popola. S týmto problémom si dokáže poradiť aj bežné pranie. Dôležité je len spojiť veci, ktoré sú cítiť po dyme, do jedného prania alebo ich doplniť vecami, ktoré nie sú prvoradé.
Detské prášky alebo antialergické prášky si veľmi dobre poradia s účinkami dymu, sú na to vlastne určené, ale ich cielené opatrenia sú trochu iné.
V každom prípade, keď potrebujete odstrániť zápach dymu z oblečenia, režim prania je nastavený na maximálnu prípustnú hodnotu pre položky v bielizni. To znamená, že ak oblečenie znesie teplotu do 50 °C, tak ho takto nastavíme. Vyžaduje sa dvojité plákanie a odstreďovanie pri vysokých otáčkach. Majte na pamäti, že ak ste sa aktívne podieľali na grilovačke, môžu sa na oblečení objaviť škvrny od trávy, ktorých odstránenie si vyžaduje niekoľko pravidiel.
Zápach ohňa na oblečení by mal z bubna práčky zmiznúť. Preto môžete oblečenie sušiť akýmkoľvek vhodným spôsobom.
Po praní sa oplatí skontrolovať stav práčky; môže absorbovať zápach spáleniny, najmä ak nebola dlho čistená a na vykurovacích telesách sú vápenaté usadeniny. Ak sa chcete zbaviť týchto účinkov, použite akýkoľvek vhodný čistiaci prostriedok pre práčku.
Čo robiť v ťažkých prípadoch
Oblečenie po požiari,
Dlhodobý kontakt s dymom z požiarov lístia, gumy, plastu atď.
Odolné škvrny od popola.
Všetko, čo sa nedá vyprať doma (bundy, obleky, šaty, objemné predmety atď.), je najlepšie vyčistiť chemicky a nesnažiť sa zničiť zápach. Platí to najmä v prípade nadmerného znečistenia popolom. Prípadne môžete využiť služby čistiacich firiem.
V ostatných prípadoch sa postupuje takto:
Najprv odstráňte časť zápachu pomocou vyššie uvedených metód s kávou, mätou, jedlou sódou alebo citrónom podľa vlastného výberu. Potom predmety opláchnite umytím prípravku. Dôležité! Ak ste si ako čistiaci prostriedok zvolili jedlú sódu, pri oplachovaní pridajte do vody trochu octu, aby ste odstránili zvyšky sódy.
Preskúmajte tkaninu, či na nej nie sú škvrny. Na odstránenie škvŕn od popola a dymu, ktoré vydávajú zápach, môžete použiť kvalitný prostriedok na umývanie riadu. Rovnako ako s mastnými škvrnami (napr. od rastlinného oleja) si dokáže účinne poradiť s týmto problémom. Po opláchnutí prostriedku môžete začať prať v práčke.
Spolu s odstraňovaním zápachu dymu môžete potrebovať odstrániť aj dechtové škvrny. Prečítajte si, ako to urobiť, v tomto článku.
Na odstránenie nepríjemného zápachu z oblečenia si vyberte účinné čistiace prostriedky, ako sú pracie prostriedky, odstraňovače škvŕn a avivážne prípravky, ktoré sú uvedené v popise.
Počas prania môžete do priehradky na tekutý prací prostriedok pridať pohár obyčajného 9% octu a nastaviť program predmáčania.
Rovnako ako v predchádzajúcom prípade by ste mali určiť maximálne parametre prania položiek, pokiaľ ide o teplotu a režim prania, dvojité plákanie a maximálne odstreďovanie. Ak je zápach stále cítiť bezprostredne po praní, zopakujte pranie a opäť s predmáčaním.
Po vypraní zaveste oblečenie na niekoľko dní na dobre vetranom mieste, najlepšie na ulici alebo na otvorenom balkóne. Dokonca aj zvyšky horenia budú úplne preč. Toto sú vlastne všetky rozumné a primerané opatrenia na zbavenie sa zápachu dymu na oblečení. Ak to nepomôže, potom zostáva už len chemické čistenie alebo presunutie zapáchajúceho oblečenia do kategórie výlučne na pikniky a jeho schovanie do vzduchotesných vriec alebo preč do garáže.
ZDROJ: www.veseldom.com