Brutálna víkendová bitka v centre mesta, po ktorej skončil Filipínec Henry († 36) v umelom spánku, otriasla verejnosťou.

Napriek tomu, že polícii sa krátko po útoku podarilo zadržať a obviniť Juraja H. (28) z okresu Dunajská Streda, prokurátor dôvod na väzbu nevidel. Aj keď postupoval zákonne, jeho rozhodnutie vyvolalo vlnu nesúhlasu a kritiky.

Ku krvavému incidentu došlo v sobotu nadránom na Obchodnej ulici v bratislavskom Starom Meste. Útočník mal kopancom do hlavy poslať k zemi Henryho. Podľa svedkov kopal aj do jeho nehybného tela. Svojím útokom spôsobil Filipíncovi rozsiahle krvácanie do mozgu. Podľa najnovších informácií Nového Času, Henry svoj boj o život prehral.

Policajtom sa podarilo krátko po incidente na základe opisu svedkov zadržať a obviniť Juraja H. z okresu Dunajská Streda. Napriek tomu, že vyšetrovateľ spracoval podnet na podanie návrhu na väzbu, prokurátor rozhodol inak a obvineného prepustil na slobodu. Exkriminalista Albín Geršič si myslí, že v podobných prípadoch by mal byť podozrivý stíhaný väzobne. „Čo sa týka môjho názoru, ak ide o ťažkú ujmu na zdraví a hrubé násilie, takéto skutky by mali byť realizované väzobne,“ povedal Geršič.

EXPERTI: Mal by ísť do väzby

Albín Geršič, bývalý kriminalista:

– Ak ide o ťažkú ujmu na zdraví a hrubé násilie, takéto skutky by mali byť realizované väzobne, ale záleží na mnohých okolnostiach a pohnútkach obvineného, ako aj na vývine zdravotného stavu poškodeného.

Peter Vačok, bývalý vyšetrovateľ:

– Neviem a nemôžem sa vyjadriť k rozhodnutiu prokurátora, keď nepoznám všetky okolnosti prípadu. Čo sa týka kvalifikácie samotného skutku, pokiaľ mu útočník skutočne kopal do hlavy, ja ako vyšetrovateľ by som ho stíhal za pokus o vraždu, pretože hlava je životne dôležitý orgán a pokiaľ niekoho opakovane kope do hlavy, musí byť uzrozumený s tým, že ho môže aj zabiť.

Róbert Bános, advokát:

– Nakoľko je väzba veľmi závažným zásahom do osobnej slobody človeka, ktorý sa ešte stále považuje za nevinného, treba veľmi dôkladne skúmať všetky okolnosti, za ktorých bol trestný čin spáchaný. Podľa medializovaných informácií by som v tomto prípade skôr očakával, že sa prokurátor stotožní s podnetom vyšetrovateľa a nechá na sudcu, či ho vezme, alebo nevezme do väzby.

zdroj:čas.sk

Pozri aj:   Žena († 54) zomrela desivým spôsobom: Zhltol ju 7-metrový had!