Bolo to ako zlý sen! Na šialené besnenie Samuela so sekerou v ruke nezabudne dokonca života ani suseda zavraždenej starenky Maniny († 70) Milada.

V ušiach ešte stále počuje zúfalé kvílenie o pomoc a pred očami má nehybné telo úbohej starenky. To, čo sa v okrese Bytča stalo, otriaslo všetkými. Čo sa stalo v osudný deň a čo prezradili o mladíkovi jeho najbližší?

Samuel si spolu s kamarátmi prenajal chatu na Madzíne. Bolo slnečné dušičkové ráno, keď ľudia z okolitých domov videli, ako z drevenej chaty vychádza polonahý. „Ľudí v okolitých dvoroch slušne zdravil. Bývajú tu rodiny s malými deťmi, sme šokovaní, ked si predstavíme, že nám šlo všetkým o život,“ hovorí Mária z baru, ktorý je pod chatou

Štamgasti pritakávajú a hovoria, že mladík šiel kúsok peši a potom stopoval niekoho, kto ho vzal do susednej dediny Kotešová. Tam dostalo jeho besnenie nečakaný ráz. Najskôr vtrhol do rodinného domu, kde rozbil vchodové dvere, a taký zakrvavený prišiel až k domu Maninky a Ruda.

Kričal: Tak ma zabi!

Manželský pár sa v osudný deň chystal pobiť morky, a tak mali na dvore sekeru. Starká Maninka († 70), ako ju všetci volali, preto nešla do kostola. Samuel vošiel k nim do dvora, a keďže bol polonahý, schytil sekeru a zaťal jej ňou rovno do hlavy.

„Počuli sme kričanie: ‚Pomoc, pomoc.‘ Vybehli sme von a ujo Rudo kričal na toho zabijaka: ‚Tak ma zabi, tak ma zabi!‘ Mal rozbitú hlavu, stekala mu cez oči a po lícach krv a na zemi ležala v krvi chúďatko Maninka,“ opisuje desivé chvíle Milada.

„Keď sa policajti snažili ho chytiť, Samuel mal stále opakovať jednu vetu: ‚Simona, prepáč, Simona, prepáč.‘ Ja neviem, akú Simonu tu hľadal. Asi bol s nejakou na chate,“ myslí si suseda.

Rodina v slzách

Jediné, čo je pre rodinu útechou, je to, že starká príliš netrpela. „Je to hrozné, čo sa nám stalo,“ povedala otrasená vnučka starenky Beáta. Syn Roman (42) spolu so svojimi súrodencami Rudom a Gabrielou pripravujú poslednú rozlúčku s mamou, ktorá by pre nich obetovala všetko.

Dobrou správou je, že obavy o otca Rudolfa, ktorému po údere sekerou hrozilo oslepnutie, sa nepotvrdili. Stratu milovanej manželky, ktorú videl umierať na vlastné oči, však znáša veľmi ťažko.

Spoveď otca útočníka: sme zúfalí

Prežívajú najťažšie chvíle v živote. Rodina mladíka, ktorý zavraždil úbohú starenku sekerou, si nevie vysvetliť, čo sa to s ich synom vlastne stalo. „Ja vám poviem tak, my sme dosť zúfalí z toho všetci, ja ani neviem, čo by som k tomu povedal. My to veľmi ťažko prežívame, celá naša rodina,“povedal so zovretým hlasom otec Ján.

Vydesení z celej situácie sú aj Samuelovi bývalí spoluhráči z futbalu z obce Závada, kde ešte pred rokmi pôsobil ako úspešný stredopoliar. „Muselo mu len prepnúť. Inak si to nevieme vysvetliť. Celá dedina je v šoku. On bol vždy usmiaty a bezproblémový chalan. Nikdy nikomu neublížil,“ povedali futbalisti. Slová sa ťažko hľadali aj susedom, ktorí ho poznali roky. „Je to skvelý chalan. On neznášal krv a vždy mu prišlo zle, keď ju videl. Ja nechápem, čo sa mohlo stať,“ povedal sused Samuela.

Zdroj : čas.sk

Pozri aj:   Žiakom pribudne netradičný predmet: V školách sa budú učiť o…!