Reklama/advertisment:
Vilnius je fascinujúce mesto, v ktorom sa čas akoby zastavil alebo dokonca vrátil späť. Grinder.sk vám prezradí, aké poklady skrýva hlavné mesto Litvy.
Štvrť Užupys (Zarečie)
Reklama/advertisment:
Štvrť s týmto zvláštnym názvom (ktorý sa mimochodom prekladá ako “Zarechye”) je centrom vilniuskej kreatívnej bohémy, akýmsi Montmartrom a kresťanstvom v jednom, ktorú miestni obyvatelia nazývajú Republica Zarechye.
Ako každý štát má vlastnú ústavu, prezidenta, menu a dokonca aj zvyky. Nájdete tu aj dielne, galérie a butiky s ručne vyrábanými suvenírmi od miestnych remeselníkov. Najdôležitejšie je však to, že je to skvelé miesto na prechádzku a obdivovanie zložito maľovaných domov a rovnako zložito maľovaných okien, zastavenie sa pred zrkadlovými tabuľami zobrazujúcimi chartu republiky a prehliadku originálnych pamiatok.
Republika Užupis sa nachádza neďaleko katedrály Prečistene (adresa: Maironio g. 14), hneď za ktorou sa nachádza most, ktorý vedie do tejto ríše veselého chaosu.
Staré mesto
Ak chcete vidieť skutočný Vilnius ako v dávnych časoch, vyberte sa do najstaršej časti litovského hlavného mesta, do Starého mesta. Staré mesto sa vyznačuje pozoruhodnou rozmanitosťou architektonických štýlov a období (nie je to prekvapujúce, keďže sa začalo formovať v stredoveku) a nachádza sa tu pravdepodobne viac pamiatok ako v celom hlavnom meste. Okolie je múzeom pod holým nebom. Určite tu nájdete tie najlepšie miesta na návštevu vrátane Zamkovho vrchu, Radničného námestia, Katedrálneho námestia a pamätníka kniežaťa Gedimina.
Kostol svätých apoštolov Petra a Pavla
Veľmi, veľmi krásny kostol, ktorý musí vidieť každý, kto navštívi Vilnius! Kostol svätých Petra a Pavla na Antakalnio gatve 1 pôsobí skutočne nezabudnuteľným dojmom: zvonka má bohato a nádherne zdobenú barokovú fasádu, zatiaľ čo interiér je veľkolepý pozlátením, lištami a sochami (určite si všimnite sochy s biblickými motívmi). Vstup je bezplatný.
Hrad Horné Vilno
Chcete sa ocitnúť v skutočnom stredovekom Vilniuse? Potom zamierte rovno do Vilenských hradov, komplexu sídiel litovských kniežat na ľavom brehu rieky Vilija.
Dolný, Horný a Krivoj hrad boli postavené v 13. až 14. storočí, ale z Dolného hradu sa čiastočne zachovala len veža a základy Horného hradu a brána, most a vstup do arzenálu. Napriek tomu je to skvelé miesto, kde si môžete pozrieť starý Vilnius a pôsobivú panorámu hradu z vrcholu hradného kopca. Adresa: Arsenalo gatve 5. Dostanete sa sem autobusmi 10, 11, 33 (zastávka Arkikatedra); 88, 89 (Sereikiškių parkas); 44 (Karaliaus Mindaugo tiltas) alebo trolejbusmi 14, 17, 2, 20, 3, 4 (Karaliaus Mindaugo tiltas).
Gediminova veža
Na tento vrch sa oplatí vystúpiť predovšetkým kvôli krásnemu panoramatickému výhľadu na Vilnius z hradného vrchu. A, samozrejme, za návštevou samotnej veže, kde sa nachádza výstava venovaná stredovekému Vilniusu: archeologické nálezy, staroveké zbrane a modely vtedajších hradov.
Veža je pre návštevníkov otvorená v zime do 21:00 a v lete do 23:00. Múzeum je otvorené od mája do septembra od 10:00 do 19:00 a od októbra do apríla od 10:00 do 17:00. Dostanete sa sem autobusmi 2-4, 14, 17 (zastávka Karaliaus Mindaugo gatve).
Adresa: Arsenalo gatvė 5
Kostol svätej Anny
Kostol svätej Anny je jedným zo symbolov a hlavných atrakcií Vilniusu. Je typickým príkladom neskorej gotiky, obľúbenej v stredovekej Európe. Je malý, jednoloďový, s početnými ozdobnými vežičkami a lunetovými oknami, vďaka čomu pôsobí vzdušne a hračkársky.
Adresa: Ulica Mairone 8, Vilnius.
Od mája do septembra je katedrála otvorená každý deň okrem pondelka od 10:00 do 18:00. Od októbra do apríla je ťažšie sa do nej dostať – otvára sa len na bohoslužby: v nedeľu a vo sviatok o 9:00, v sobotu o 17:00.
Ulica Literatu
Vo Vilniuse je veľa starých ulíc, na prvý pohľad nenápadných, ale majú v sebe určitý šmrnc. Ulica Literatu je jednou z nich. Je jednou z najstarších vo Vilniuse a jej názov pochádza od kníhkupectiev a tlačiarní, ktoré ulicu obývajú už od 19. storočia. Bola tiež domovom slávneho básnika Adama Mickiewicza.
Ale to najdôležitejšie na Literatu, kvôli čomu sa sem oplatí prísť, sú jej domy. Nielenže sú mnohé z domov nápadito tvarované, vďaka čomu ulica pôsobí mimoriadne malebne, ale steny zdobia aj tabuľky – drevené, sklenené a keramické – s venovaním básnikom a spisovateľom rôznych dôb a národov. Určite si teda nájdite čas na prechádzku okolo starých domov a prečítajte si ich.
Hora troch krížov
Hora dostala svoje meno podľa pamätníka, ktorý tu bol postavený v roku 1989. Predtým, v roku 1916, boli na tom istom mieste postavené drevené kríže na pamiatku mučeníckej smrti františkánskych mníchov, ktorých koncom 14. storočia zabili pohania, ale v roku 1950 boli kríže vyhodené do vzduchu.
Moderný pamätník sa nachádza na vyvýšenom mieste, ku ktorému sa dá dostať pešo alebo autom. Symbolizuje túžbu litovského ľudu po slobode. Z vyhliadkového miesta pri Troch krížoch je výborný výhľad na Staré mesto a oba brehy rieky Neris.
Múzeum moderného umenia MoD
Ak ste fanúšikom súčasného umenia, navštívte jedno z najnovších múzeí vo Vilniuse.Budova, ktorú navrhol renomovaný architekt Daniel Libeskind, je sama o sebe dielom modernej architektúry, ktoré získalo niekoľko architektonických ocenení.
Nachádzajú sa tu výstavy súčasného litovského umenia, ktoré odrážajú širokú škálu štýlov a myšlienok, ako aj hlavné procesy a vývoj litovského umenia za posledných 60 rokov. Výstavy sa menia, aby odrážali rozmanitosť umelcov a tém. Môžete si pozrieť filmy, zúčastniť sa na vzdelávacích programoch, vypočuť si koncerty a, samozrejme, sledovať predstavenia.
Adresa: Pylimo g. 17, Vilnius
Otváracie hodiny: 10.00-20.00, Pia 10.00-22.00, v utorok zatvorené.
Galéria umenia vo Vilniuse
Vilniuská obrazáreň sídli v elegantnom a priestrannom Chodkiewiczovom paláci s pôsobivým neskoroklasicistickým interiérom. Stále expozície galérie ponúkajú podrobný a ucelený pohľad na vývoj litovského umenia od 16. storočia do začiatku 20. storočia. V galérii sa pravidelne konajú rôzne výstavy, kultúrne večery a koncerty vážnej hudby.
Adresa: Didžioji g. 4, Vilnius 01128
Otváracie hodiny: pondelok až piatok 11:00 – 18:00, sobota 12:00 – 17:00, v nedeľu zatvorené. Múzeum je počas štátnych sviatkov zatvorené.
Cena: 6 € pre dospelých, 3 € pre žiakov, študentov, dôchodcov.
ZDROJ: tripmydream.com