Reklama/advertisment:
Srbi sú usmievaví, pohostinní, vedia sa zabávať, varia chutné mäso, veľa fajčia a pijú silnú osmanskú kávu. Ak ste v Belehrade ešte neboli, zbaľte si kufre a vydajte sa na cestu, kým sa to nestane mainstreamom. Poradíme vám, čo robiť, kde jesť a piť!
Pevnosť Belehrad
Reklama/advertisment:
Jednou z hlavných atrakcií hlavného mesta je obrovská pevnosť na kopci, ktorá bola za 2300 rokov zničená 44-krát! Ponúka nádherný výhľad na sútok riek Sáva a Dunaj.
Okrem množstva sôch, búst, veží, brán, studní a fontán komplex zahŕňa
Prírodovedné múzeum
vojenské múzeum
observatórium
zoologická záhrada
kostol Ružica s lustrom z mečov a nábojníc
Kostol svätej Petky (Paraskeva) s prameňom liečivej vody
pomník víťaza (Pobednik), postavený v roku 1928 na počesť konečnej porážky Turkov
vojenský bunker
kazematy, v ktorých sú vystavené mučiace nástroje.
V blízkosti sa nachádza krajinársky park.
Adresa: Park Kalemegdan.
Otváracie hodiny: v lete od 11.00 do 19.00, v zime od 10.00 do 17.00.
Vstup do pevnosti je bezplatný, ale za prehliadku niektorých pamiatok sa platí. Jednorazová vstupenka do veže Nebojša, hodinovej veže, bunkra, prachárne a rímskej studne stojí 450 RSD (4 EUR) pre dospelých, 350 RSD (3 EUR) pre žiakov, študentov a dôchodcov.
Vojenské múzeum
V blízkosti múzea, v jeho voľnej časti, je vystavená vojenská technika: väčšinou rakúsko-uhorská, turecká, britská a nemecká. Nachádza sa tu jeden z jediných dvoch zachovaných exemplárov tanku Panzerkampfwagen I Ausf. F (VK.18.01), ktorý používalo Nemecko v druhej svetovej vojne, a Vozilo A, juhoslovanská licenčná kópia sovietskeho T-34.
Budova má 2 poschodia venované zbierke. V dvoch sálach sú vystavené predmety patriace Josipovi Brozovi Titovi: uniformy, vyznamenania a zbrane. Nachádzajú sa tu aj expozície venované srbsko-tureckej, prvej a druhej svetovej vojne, vojenskej operácii NATO proti Juhoslávii, zbierky zbraní od antického Grécka a Ríma po XX. storočie, trofeje atď.
Adresa: Belehradská pevnosť.
Otváracie hodiny: denne okrem pondelka od 10.00 do 17.00 hod.
Vstupné: 200 RSD (2 EUR) pre dospelých, 100 RSD (1 EUR) pre žiakov a študentov.
Zoo
Zoologická záhrada bola založená v roku 1936 a pôvodne bola malá – mala len 3 hektáre -, ale miestni obyvatelia a členovia kráľovskej rodiny si ju okamžite obľúbili. V súčasnosti sa na ploche 7 hektárov nachádza 270 druhov zvierat, plazov a vtákov.
Najznámejším obyvateľom je najstarší aligátor žijúci v zajatí. Samec menom Mouya sem bol privezený v roku 1937 ako dospelý, ako jediný prežil druhú svetovú vojnu, keď bola zoo zničená, a potom prežil bombardovanie v roku 1999.
Zaujímavé sú aj zvieratá albíni: klokany, vlky, levy, tigre a jež.
Adresa: Mali Kalemegdan 8, Belehradská pevnosť.
Otváracie hodiny: denne od 8.00 do 19.30 hod.
Vstupné: Pre dospelých 500 RSD (4 EUR), pre deti od 3 do 15 rokov 300 RSD (3 EUR).
Múzeum Národnej banky
V informačnom centre sa nachádza stála výstava “Peniaze v Srbsku – od ich prvého objavenia po súčasnosť” a súvisiace dočasné výstavy. Prehliadky so sprievodcom sú v srbčine a angličtine a môžete si tu vyskúšať zlatú tehličku, kúpiť staré bankovky do svojej zbierky alebo získať bezplatný falzifikát s fotografiou.
Keďže výstava sa nachádza v budove Národnej banky, vstup je povolený len v uzavretej obuvi a nohaviciach a ako záloha za návštevu je potrebný cestovný pas.
Adresa: Kralja Petra 12.
Otváracie hodiny: pondelok až piatok od 10.00 do 16.00 hod.
Cena: bezplatne.
Múzeum Tesla
Chcete dostať elektrický šok alebo bojovať s mečmi Jediov z Hviezdnych vojen? Toto je miesto pre vás! Prvá časť prehliadky sa môže zdať nudná – premietajú dokumentárny film a rozprávajú vám o životopise Nikolu Teslu. Potom vás však zavedú do haly s jeho vynálezmi a začnú sa experimenty, do ktorých sa môže zapojiť každý. Je tu veľa návštevníkov – skúste sa dostať do prvého radu, aby ste videli, čo sa deje do detailov.
Múzeum je malé, má len tri sály, ale jedinečné – je to jediná zbierka Teslových osobných vecí a originálnych dokumentov na svete. Uchováva sa tu aj urna s vedcovým popolom.
Adresa: Krunska 51.
Otváracie hodiny: prehliadky sa konajú každý deň okrem pondelka od 9.45 do 20.00 h, začínajú sa každú hodinu a trvajú 45 minút.
Cena: 500 dinárov (4 eurá), deti do 7 rokov majú vstup zdarma.
Katedrála svätého Sávu
Podľa tvorcov to mal byť najväčší pravoslávny chrám na svete s kapacitou až 10 000 ľudí, ale nikdy nebol dokončený, preto sa často prirovnáva k barcelonskej Sagrade Famílii.
Podobá sa menšej kópii Hagie Sofie v Istanbule, len bez minaretov a s inou farbou kupoly. Vo vnútri je všetko skromné – betónové steny, holé podlahy a lešenie. Ak chcete vidieť chrám v celej jeho kráse, príďte večer, keď sa rozsvietia svetlá.
Adresa: Park Karadjordje, Vracar.
Národné múzeum
Základom zbierky 400 000 exponátov sú obrazy a grafiky Matissa, Picassa, Rubensa, Rembrandta, Van Gogha, Renoira, Degasa, Cézanna, Kandinského a ďalších európskych majstrov. Nedávno mecenáš, ktorý si želal zostať v anonymite, daroval múzeu Modiglianiho obraz Portrét muža.
Okrem obrazov tu nájdete aj numizmatickú zbierku, ktorá obsahuje viac ako 300 000 predmetov: mince a medaily z rôznych období vrátane tých, ktoré patrili Filipovi II. z Macedónska a Alexandrovi Veľkému.
Adresa: Trg Republike 1a.
Otváracie hodiny: v utorok, stredu, piatok a nedeľu – od 10.00 do 18.00 h, vo štvrtok a v sobotu – od 12.00 do 20.00 h.
Vstupné: stála expozícia – 300 RSD (3 EUR), dočasné výstavy – 500 RSD (4 EUR), komplexná vstupenka – 600 RSD (5 EUR), 50% zľava pre žiakov, študentov a dôchodcov. Stála výstava je každú nedeľu bezplatná.
Múzeum súčasného umenia
Obsahuje diela juhoslovanských a srbských majstrov od začiatku 20. storočia po súčasnosť: maľby, grafiky, kresby, sochy a multimediálne exponáty, ako aj ukážky západného umenia, napríklad obrazy Andyho Warhola a Joana Miróa. Celkovo je tu približne 35 000 exponátov. Súčasťou múzea je salón na Pariskej ulici, kde sa konajú dočasné výstavy súčasných umelcov.
Zaujímavá je aj budova múzea, ktorá svojím tvarom pripomína kryštál. Nachádza sa v blízkosti sútoku riek Sáva a Dunaj, na opačnom brehu ako pevnosť.
Adresa: Ušće 10, blok 15 (múzeum) a Pariska 14 (salón).
Otváracie hodiny: Salón je otvorený každý deň okrem utorka od 12.00 do 20.00 hod. Múzeum je zatvorené do 21. septembra v súvislosti s prípravou výstavy Mariny Abramović.
Cena: vstup do salónu je bezplatný, vstup do múzea od 300 dinárov (3 eurá).
Múzeum vedy a techniky
Vynikajúca alternatíva k Teslovmu múzeu, najmä pre rodiny s deťmi: viac exponátov, menej textu v cudzom jazyku a dvakrát lacnejšie vstupenky. Základom stálej expozície je výstava Človek a technika, ktorá ukazuje technologický pokrok v Srbsku. Dozviete sa tu o srbskom vývoji v oblasti elektrifikácie, ako a kde sa objavili parníky, ako sa tlačilo bez tlačiarní a ako vyzerali prvé domáce počítače.
Deti poteší zbierka hračiek a vedecké centrum na prízemí, kde sa hravou formou vysvetľujú zložité javy. Môžete si tu napríklad vyskúšať pôsobenie odstredivej sily, otestovať zmysel pre rovnováhu a zažiť optický klam.
Adresa: Skender begova 51.
Otváracie hodiny: denne okrem pondelka od 10.00 do 20.00 hod.
Cena: 200 RSD (2 EUR), rodinná vstupenka – 300 RSD (3 EUR), deti do 7 rokov majú vstup zdarma.
Múzeum automobilov
Múzeum, ktoré vzniklo zo súkromnej zbierky Bratislava Petkovića, sa nachádza v historickej budove prvej verejnej garáže v Belehrade, ktorú v roku 1929 navrhol ruský architekt Valerije Stasevski. Boli v nej umiestnené vozidlá účastníkov prvých medzinárodných automobilových a motocyklových pretekov, ktoré sa konali v Belehrade 3. septembra 1939.
Zbierka obsahuje 50 exponátov, medzi ktorými je aj Marot Gardon z roku 1897, prvý automobil zostavený na montážnej linke – Ford T z roku 1925 a športový Jaguar MK2 z roku 1963. Okrem automobilov tu uvidíte náhradné diely, náradie, vodičské preukazy z rôznych rokov, prvé srbské dopravné predpisy, tabuľky s evidenčným číslom a tematické knihy.
Adresa: Majke Jevrosime 30.
Otváracie hodiny: denne od 9.30 do 20.00 hod.
Cena: 200 RSD (2 EUR), deti do 7 rokov majú vstup zdarma.
Múzeum dejín Juhoslávie
Venované dejinám Kráľovstva Juhoslávie a Socialistickej Juhoslávie, ako aj životu Josipa Broza Tita. Zbierka obsahuje knižnicu, osobné veci, fotoarchív, Titovu uniformu a vyznamenania, ako aj zbrane, výstroj, kostýmy, dokumenty, hudobné nástroje a hračky z rôznych období.
Vodca Juhoslávie a jeho manželka sú pochovaní v jednej z budov komplexu, v Dome kvetov. Ide o zimnú záhradu, ktorej steny zdobia fotografie z oficiálnych ceremónií s Titom a krajín, ktoré navštívil.
Adresa: Mihaila Mike Jankovića 6.
Otváracie hodiny: denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod.
Cena: 400 RSD (4 EUR) pre dospelých, 200 RSD (2 EUR) pre deti nad 10 rokov a študentov. Každý prvý štvrtok v mesiaci od 16.00 do 18.00 h, ako aj 4. a 25. mája je vstup do múzea bezplatný.
Múzeum Vespa
Vladan Konstantinović, fanúšik značky Vespa, zhromaždil v suteréne svojho domu zbierku 40 talianskych skútrov vrátane vzácneho modelu V12 z roku 1949 a Struzzo VL3 s kolískou z roku 1956. Z času na čas sa tu vďaka členom belehradského Vespa klubu objavia nové exponáty.
Do múzea sa dostanete len po predchádzajúcej dohode s majiteľom (hovorí anglicky), telefónne číslo je uvedené na webovej stránke.
Adresa je Brzakova 2.
Yugodom
Objednali ste si výlet do minulosti? Pozývame vás do prvého a jediného múzea na svete, kde môžete prenocovať – penziónu vybaveného retro nábytkom a dekoratívnymi predmetmi Made in Yugoslavia. Nachádzajú sa tu tri miestnosti pomenované podľa kultových filmov druhej polovice 20. storočia. Majiteľ apartmánu Mario Milaković niekoľko rokov zbieral na pôjdoch svojich príbuzných a na blších trhoch pohovky, telefóny, písacie stroje, knihy, časopisy, televízory, riad a ďalšie veci potrebné na realizáciu svojej myšlienky.
V dňoch, keď apartmán nie je obsadený hosťami, ho môžete navštíviť so sprievodcom – kontaktujte majiteľa.
Adresa: Strahinjića bana 80.
Cena: od 50 EUR za noc pre dve osoby.
Palác princeznej Ľubice
Jedna z prvých kamenných budov v Belehrade bola postavená pre manželku a deti kniežaťa Miloša Obrenovića v rokoch 1829-1831. V roku 1980 sa po rekonštrukcii stala súčasťou mestského múzea a bola tu otvorená výstava Interiéry belehradských domov 19. storočia. Zbierka obsahuje obrazy srbských a západných majstrov, ktoré patrili Obrenovićovcom a iným šľachtickým rodinám, ako aj dobový nábytok a oblečenie. V suteréne sa konajú dočasné výstavy – nenechajte si ich ujsť.
Ak pri návšteve paláca očakávate pozlátené, krištáľové a postele s baldachýnom, budete veľmi prekvapení, keď sa ocitnete v skromnej budove zariadenej v rôznych európskych a orientálnych štýloch. Na pamiatku si môžete zadarmo vziať pohľadnice s fotografiami interiérov.
Adresa: Kneza Sime Markovića 8.
Otváracie hodiny: od utorka do štvrtka a v sobotu od 10.00 do 17.00, v piatok od 10.00 do 18.00, v nedeľu od 10.00 do 14.00.
Cena: 10 eur: 200 dinárov (2 eurá) pre dospelých, 100 dinárov (1 euro) pre žiakov, študentov a dôchodcov.
Okres Zemun
Zemun, kedysi mesto a dnes súčasť Belehradu, láka svojimi úzkymi uličkami, škridlovými strechami, starobylými kostolmi a inštitúciami s históriou. Príďte sa sem prejsť po dunajskej promenáde, nakŕmiť labute a pokochať sa výhľadom na Belehrad z vrchu Gardos. Keď budete unavení, dajte si pivo vo farebnom bare Crveni Rak (Beogradska 14) alebo sa najedzte v rybej reštaurácii Šaran (Kej Oslobođenja 53), ktorá sa považuje za jednu z najlepších v hlavnom meste. Pre tých, ktorí majú radi netradičné reštaurácie, odporúčame reštauráciu Sač (Rabina Alkalaja 5), ktorá sa nachádza v budove, ktorá bola kedysi synagógou.
Ada Ciganlija
Ak je priaznivé počasie, vyberte sa na pláž! Nachádza sa na polostrove na rieke Sáva a má všetko, čo potrebujete na oddych: množstvo kaviarní a 50 športových zariadení vrátane golfového ihriska, futbalového ihriska, tenisových kurtov, volejbalových a bejzbalových ihrísk. Umelé jazero, jedno z najväčších v Európe, je vhodné na plávanie, kajakovanie, potápanie, surfovanie a vodné pólo. Priaznivci aktívnych plážových aktivít sa môžu povoziť na banáne alebo skočiť do vody na bungee jumpingu.
Adresa: Ada Ciganlija 2.
Bar Blaznavac
Nachádza sa na nádvorí domu, ktorý patril politickému a vojenskému činiteľovi Blaznavcovi, po ktorom bol pomenovaný. Uprostred tohto nádvoria sa nachádza skutočný koč, v ktorom sa môžete pohodlne usadiť pri pití koktailov. Blaznavac je diskotékový bar, kde hrajú dídžeji, ľudia tancujú a čašníci sa pohybujú po podniku a tancujú. V piatok a sobotu je tu toľko návštevníkov, že otvárajú chodby spájajúce bar s tajným funkovým klubom Strogi Sentar, v ktorom sa večer konajú koncerty a párty.
Adresa: Kneginje Ljubice 18.
Otváracie hodiny: denne od 9.00 do 14.00 hod.
Klubová drogéria
Techno klub v bývalej továrni/sklade/jatkách (názory sa rozchádzajú). Je hlučný, preplnený a hlučný – miesto je podobné slávnemu berlínskemu Berghainu, ale je jednoduchšie dostať sa dovnútra a kontrola tváre je formálna.
Interiér vás neohromí, ale hudobný program je niečo iné: Drugstore hostí špičkových dídžejov a neustále sa zaraďuje medzi najlepšie kluby v Európe. V lete klub otvára priestor pod holým nebom – Secret Garden. Drugstore.
Adresa: Bulevar Despota Stefana 115.
Otváracie hodiny: piatok a sobota od 22.00 do 22.00 hod.
Cena: zadarmo.
Kaviareň “?”
V minulosti boli kafany v krajinách bývalej Juhoslávie miestom, kde sa muži schádzali, aby si vypili kávu alebo niečo silnejšie a porozprávali sa. V modernej kafane sa dá aj najesť, ale ich špecialitou je stále “srpska kafa” – silná káva, ktorej recept sa zachoval ešte z čias Osmanskej ríše.
“?” je najstaršia kaviareň v Belehrade, ktorá funguje od roku 1826. Je to jediné miesto v Európe, ktoré má namiesto názvu interpunkčné znamienko. Je chutná, pestrá, pohostinná a drahá a večer v nej hrá ľudová hudba.
Adresa: Kralja Petra I 6.
Otváracie hodiny: od nedele do štvrtka – od 8.00 do polnoci, v piatok a sobotu – do 2.00.
“Len pivo”
Názov hovorí za všetko – sudové pivo, fľaškové pivo a nič iné ako pivo. V ponuke je značkové pivo Pablo z pivovaru Kabinet, ako aj približne 30 druhov srbského piva a veľký výber dovážaného remeselného piva. Jedlo si môžete priniesť so sebou alebo si objednať donášku na adresu podniku.
Ceny sú prijateľné, publikum je jednoduché, fajčí sa tu a pred dymom môžete utiecť na otvorenú terasu, z ktorej vidíte najstaršiu ulicu v hlavnom meste – Balkánsku. Nájsť bar nebude ľahké – je ukrytý v podchode.
Adresa: Balkanska 13.
Otváracie hodiny: od nedele do štvrtka – od 12.00 do polnoci, v piatok a sobotu – do 1.00.
ZDROJ: tripmydream.ua