Reklama/advertisment:
Benátky sú mestom rozmanitosti a kontrastov: bohatstvo nádherne zachovaných palácov, kostolov a úchvatných renesančných majstrovských diel spolu s opustenými byzantskými lodenicami, v ktorých sa vystavuje najmodernejšie umenie, a domácimi múzeami, v ktorých sa dnes konajú avantgardné čítania poézie a tanečné predstavenia. Ide o spojenie rozpadajúceho sa lesku starého sveta s tajomným šarmom. Áno, je to veľké turistické mesto, ale v tomto zozname najlepších miest, ktoré sa oplatí navštíviť, sme sa pre vás snažili vyzdvihnúť práve to, čo naozaj stojí za to vidieť. Zoznam obsahuje známe miesta, ktoré chce určite navštíviť každý, aj tie menej známe, ale nemenej zaujímavé.
Bazilika svätého Marka
Reklama/advertisment:
Katedrála, ktorá stojí na Námestí svätého Marka, je taká krásna, že vyzerá ako kostol z rozprávky. Zvonku sú byzantské kupoly a stĺpy, levy a anjeli, vnútri sa lesknú pozlátené mozaiky. Ak vás zaujíma len architektúra, kostol môžete navštíviť aj vtedy, keď sa v ňom neslúži bohoslužba (je to stále funkčný kostol s pravidelnými bohoslužbami), ale aktuálne informácie o otváracích hodinách nájdete na webovej stránke. Upozorňujeme tiež, že keďže sa kostol nachádza na benátskom Námestí času, v posledných rokoch musel kostol obmedziť počet návštevníkov a často sa tu tvoria dlhé rady. Naplánujte si cestu vopred.
Palazzo Fortuny
Palazzo Fortuny, gotický palác, bol kedysi sídlom Mariana Fortunyho, umelca, scénického výtvarníka a textilného návrhára spoločnosti Fortuny Fabrics, ktorá dodnes vyrába luxusné výrobky z damaškového hodvábu, zamatu a bavlny. Ako múzeum je poctou jeho opulentnému a všestrannému vkusu: miestnosti pokryté luxusnými textíliami alebo vymaľované nástennými maľbami od podlahy až po strop sú plné umenia, starožitností a dekorácií z jeho zbierky.
Venice Arsenal
Arsenale di Venezia, mohutná byzantská zbrojnica a lodenica, bola postavená v 12. storočí a po stáročia slúžila ako benátske vojenské veliteľstvo. Dnes sa jeho jaskynné haly a upravené záhrady využívajú ako jedno z hlavných miest konania Bienále (benátskeho festivalu) a ako mestské námorné múzeum. Počas Bienále je Arsenale plné zberateľov, turistov a umelcov, ktorí si prezerajú výstavu alebo oddychujú na jednom z trávnikov s výhľadom na prístav.
Giardini della Biennale
Každé dva roky sa počas Bienále umenia Giardini della Biennale, zelená záhrada na okraji mesta, mení na Epcot (zábavný park) sveta umenia. Prímorské borovice a štrkové chodníky spájajú rad malých pavilónov, z ktorých každý je venovaný inej krajine a má svoj vlastný architektonický štýl. Zvyšok času je park len krásnou, odľahlou, pešou zónou, väčšinou bez turistov, s výhľadom na kanál a s množstvom lavičiek. Hoci nie je veľmi jednoduché sa sem dostať: park je vzdialený od San Marca asi 30 minút chôdze, takže ak sem prídete v lete, je lepšie použiť vaporetto (vodný autobus).
Galéria Akadémie
Galéria Akadémie je benátska renesancia 101. Spomeňte si na významného umelca tejto doby – Tiziana, Canaletta, Belliniho, Boscha, Tiepola – a určite ho nájdete tu, v sálach rovnako dekadentných ako samotné obrazy. Zbierka zahŕňa obdobie od 13. do 17. storočia a pozostáva najmä z diel vytvorených v Benátkach a ich okolí. Je tu veľa olejomalieb, mnohé z nich sú náboženskými majstrovskými dielami, ktoré boli nádherne zreštaurované a vystavené. Mimoriadne zaujímavé sú historické výjavy z Benátok, ktoré ponúkajú predstavu o chaose mesta v čase jeho rozkvetu ako obchodného hlavného mesta.
Kaviareň Florian
Kaviareň Florian na námestí San Marco je otvorená od roku 1720. V začiatkoch ju navštevovali spisovatelia ako Proust, Dickens a Casanova. Teraz je to, samozrejme, turistické miesto, ale očarujúce, krásne a nesporne romantické. Na námestí pred vchodom hrajú hudobníci (za ktorých, mimochodom, zaplatíte – poplatok bude uvedený na účte) a návštevníci sa zoskupujú okolo nízkych mramorových stolov, popíjajú horúcu čokoládu a berú si chutné koláče zo strieborných podnosov. Pre tých, ktorí sú v Benátkach prvýkrát, je Florian očarujúcim miestom, kde sa môžu zastaviť a niečo si zajesť.
Kostol San Giorgio Maggiore
Hlavnou atrakciou San Giorgio Maggiore, malého ostrova pri Giudecce, je kostol, ktorý navrhol Andrea Palladio a z ktorého zvonice je najlepší výhľad na mesto. Nachádza sa tu aj niekoľko umeleckých nadácií vrátane Fondazione Cini a Le Stanze del Vetro, ktoré tiež stoja za návštevu. Keďže ostrov je prístupný len loďou, je tu zabudovaný systém kontroly davu, čo z neho robí ideálnu voľbu, ak sa chcete vyhnúť davom na San Marcu.
Divadlo La Fenice
Názov slávnej opery Teatro La Fenice znamená “Fénix” – veď doslova vstala z popola nie raz, ale trikrát, naposledy v roku 1996, keď dvaja podpaľači spálili všetko okrem vonkajších stien. Tím architektov a umelcov, ktorí sa snažili obnoviť každý centimeter z toho, ako vyzerala v 19. storočí, ju však obnovil a prinavrátil jej niekdajšiu slávu (spolu s jej svetoznámou akustikou).
Zbierka Peggy Guggenheimovej
Tento majestátny palác na Veľkom kanáli bol kedysi domovom excentrickej galeristky a zberateľky Peggy Guggenheimovej, ktorá zohrala významnú úlohu v kariére umelcov, ako boli Jackson Pollock, Max Ernst a Alberto Giacometti. Dnes má rovnomenné múzeum stále atmosféru súkromného domu. Väčšinu diel, ktoré sú v múzeu vystavené, zozbierala Guggenheimová počas svojho života a patria medzi najlepšie umelecké diela 20. storočia. Na chodbe visia dva Picassy vedľa Calderovho mobilu. Sú tu miestnosti plné diel Kandinského, Brancusa, Pollocka a Dalího. Jedna krbová rímsa je obložená škatuľami Josepha Cornella.
Nadácia Prada
Tento mierne schátraný barokový palác je benátskym sídlom spoločnosti Fondazione Prada. Kreatívny program je rovnako ako návrhy talianskej módnej značky odvážny, moderný a inovatívny. Nie je tu žiadna stála zbierka, namiesto toho sa tri hlavné poschodia paláca využívajú ako projektové priestory pre zaujímavé výstavy, ktoré sa často konajú v súvislosti s bienále. Niekedy nadácia pozve niekoľko umelcov, aby vytvorili inštalácie, ktoré sú v súlade s architektúrou; v iných prípadoch kurátori využívajú každý centimeter priestoru na prezentáciu diela jedného umelca.
Kolekcia Pinot
Zbierka súčasného umenia francúzskeho miliardára Françoisa Pinota je rozdelená medzi dve benátske miesta: Palazzo Grassi v blízkosti mosta Accademia a Punta Della Dogana, bývalý colný úrad na konci Dorsodura. Obe sú pomerne pôsobivé a predstavujú rotujúci program veľkolepých výstav. Výstavy v Palazzo Grassi sú zvyčajne venované jednému umelcovi, čo im dáva úplnú voľnosť a môžu byť rozmiestnené na niekoľkých poschodiach, ako aj v mohutnom centrálnom átriu. V Punta Della Dogana, ktorá sa nachádza na druhej strane kanála, sa zvyčajne konajú širšie tematické výstavy, ktoré predstavujú diela viacerých umelcov.
Dóžací palác
Palazzo Ducale, nádherný gotický palác s výhľadom na Námestie svätého Marka, bol v 14. až 18. storočí sídlom mestskej vlády (a Dóžovho domu). V priebehu rokov bol palác prestavaný a rozšírený, takže je vlastne konglomerátom mnohých budov a štýlov – a takmer všetky sú veľmi populárne a očarujúce. Návštevníci sa môžu ocitnúť v rôznych tanečných sálach, bývalých dóžacích apartmánoch, majestátnom nádvorí a bývalých väzniciach. Funguje ako múzeum, preto si nezabudnite kúpiť vstupenky.
Nadácia Querini Stampalia
Fondazione Querini Stampalia je sčasti múzeom v dome z 19. storočia, sčasti moderným výstavným priestorom a sčasti vysnívanou záhradou botanického architekta a je kombináciou všetkého, čo je v Benátkach zaujímavé. Zbierka zahŕňa stáročia a vymyká sa klasifikácii: Renesančné obrazy Belliniho a Tiepola sú vystavené vedľa starožitných nástrojov, pozlátený francúzsky porcelán je starostlivo položený na čipkovaných obrusoch a dokonale nadýchané vankúše ležia na lesklých stoličkách Ľudovíta XVI. Záhrada, ktorú v 60. rokoch 20. storočia navrhol architekt Carlo Scarpa, je labyrintom geometrických fontán a trávnikov.
Mercato di Rialto
Trh s ovocím, zeleninou a rybami v blízkosti mosta Rialto existuje už stovky rokov a miestni profesionálni i amatérski kuchári sem stále chodia dopĺňať zásoby do svojich kuchýň. V závislosti od sezóny tu nájdete miestne čerešne a broskyne, artičoky a čakanku z Trevisa vypestované na neďalekých ostrovoch, ako aj kraby a úhory ulovené priamo z lagúny. Potravinový trh je otvorený od 7.30 do 13.00 každý deň okrem nedele; rybí trh je otvorený v rovnakom čase, ale od utorka do soboty.
Scuola Grande di San Rocco
V Scuola Grande di San Rocco, zdobenej benátskej “scuole” (sídle náboženského cechu), sa nachádzajú jedny z najkrajších diel renesančného umelca Tintoretta, ktoré pokrývajú stropy a steny dvoch poschodí budovy. Každý centimeter tohto miesta je vyzdobený: okrem viac ako 60 malieb zobrazujúcich výjavy z Biblie je podlaha pokrytá množstvom leštených kameňov, každý kus je zložito vyrezávaný a/alebo pozlátený a každá kovaná lampa je veľká ako človek.
ZDROJ: https://dovkola.media