„Keď sa Andrej neumúdri, možno nás rozvedú až na dôchodku,“ hovorí Edita Bičanová (41).

Tomu, že tento rozchod neprebehne hladko, nasvedčovali už predchádzajúce vyjadrenia manželov. Andrej a Edita tvorili pár dvanásť rokov a sú aj rodičmi dvoch krásnych dcér Ninky (9) a Aničky (12). Obaja sa zhodujú v tom, že im najviac ide práve o šťastie ich dvoch princezien. Preto je paradoxné, že nedokážu nájsť dohodu, respektíve najskôr sa dohodnú a na súde je zrazu všetko inak. „Je to niečo, čo by som teraz nerada rozoberala a poskytovala ďalšie rozhovory. Momentálne sa k tomu určite nebudem vyjadrovať. Ale možno niekedy v budúcnosti. Teraz by mi to urobilo zle. Drží ma úplne v šachu, teraz riešime veľmi vážne veci,“ priznala Edita Bičanová, ktorá čaká na ďalší termín rozvodu. Prvý mali už v januári, druhý teraz v máji a tretí je zatiaľ v nedohľadne.

„Keď sa Andrej neumúdri, možno nás rozvedú až na dôchodku. Ono sa to veľmi naťahuje. U nás nie sú súdy veľmi rýchle, najmä keď sa dvaja ľudia nevedia dohodnúť. Ide o nás, o naše deti a myslím si, že by tam nemala robiť rozhodnutie nejaká cudzia tretia osoba. Je to ťažké,“ povedala.

Odkaz od sokyne

Okrem toho, že sa s manželom nevedia dohodnúť, o slovo sa prihlásila aj mladá priateľka Andreja Bičana Michaela. Ešte v marci sa pre Šarm vyjadrila celkom nekompromisne. „Je smutné, ako sa pani Bičanová Nagyová snaží cez médiá hodiť svoje osobné zlyhanie na nás s cieľom okrášliť sa. Ubližuje tak Aničke a Ninuške. Mrzí ma, že vnímaná ,pravda‘ je založená na klamstve,“ tvrdila vtedy Michaela Kmecová.

Aj päť rokov

Aby Bičanovci našli aspoň na chvíľu spoločnú reč, vyhľadali ešte pred pojednávaním služby mediátora. Úspech to napokon nemalo. Súd ich pojednávanie o rozvode odložil. Podľa Edity Bičanovej práve kvôli tomu, že Andrej zmenil názor na pripravenú dohodu. „Ak sa rodičia dohodnú a kolízny opatrovník zhodnotí, že je to v prospech maloletých detí alebo dieťaťa, manželia môžu byť na súde vybavení za 10 minút,“ vysvetľuje mediátorka Renáta Názlerová. Lenže Bičanovcom nepomohol ani človek, ktorý má v náplni práce upokojiť napätie medzi rozvádzajúcimi sa partnermi. Renáta Názlerová zažila prípad, keď sa partneri najskôr dohodnú a na súde sa všetko skončí inak, iba raz. „Takto sa môžu naťahovať aj päť rokov,“ konštatuje.

Vyčistiť si stôl

„Mediátor sa odporúča, keď sú problémy, keď medzi partnermi nefunguje komunikácia, nevedia sa dohodnúť, stále si niečo vyčítajú a podobne. Mediátor by sa mal v prvom rade zamerať na to, aby tieto problémy odstránili. Aby si manželia vyčistili stôl v rámci komunikácie, nevyťahovali stále staré hriechy a našli dohodu. Pretože ak sa veci medzi partnermi nevyčistia, môže sa stať tak ako v tomto prípade, že vznikol problém,“ vysvetľuje mediátorka.

„Na začiatku mediácie treba zistiť, kde je problém medzi rodičmi, pomôcť ho neutralizovať, ak sa dá, a vypočuť si aj deti. Samozrejme, ak sú na to dostatočne veľké, a potom hľadať cestu, aby to fungovalo,“ dodáva. Ak sú partneri rozumní, mediátor im môže pomôcť určiť si pravidlá, ktoré budú fungovať po rozvode veľmi podrobne. „Súd totiž rozhodne rozsudkom iba veci vymedzené zákonom o rodine. Ale mediátori dokážu dohodnúť veľmi veľa konkrétnych a podrobných záležitostí. Napríklad, ako si budú telefonovať, či si budú dávať príspevky na dovolenky, kupovať oblečenie, ako budú prispievať na škôlku, školu a podobne,“ vysvetľuje Renáta Názlerová.

Kým sa však rodičia rozvedú, môžu si predbežne dohodou určiť, ako bude fungovať ich stretávanie sa s deťmi. O takýchto dohodách súd rozhoduje veľmi rýchlo a platia, kým neprebehne pojednávanie. U Bičanovcov však nič podobné neexistuje. „Starostlivosť o deti? Momentálne je to také, že situácia, v ktorej sa nachádzame, nie je ideálna a žiadne predbežné opatrenie neexistuje,“ priznala Edita Bičanová. Napriek tomu, že Andrej už dlhšie žije so svojou priateľkou, dalo by sa čakať, že si bude chcieť čo najskôr upratať rozvod. Vyzerá to tak, že sa neponáhľa. Nezainteresovaný by si pomyslel: Chce sa vôbec rozviesť? Moderátor pre médiá tvrdil, že problémom nie sú deti, pretože dodržiavajú striedavú starostlivosť, ale nebude ustupovať kvôli majetkom. Bol vraj veľkorysý, ona ponuku neprijala…

zdroj:pluska.sk

Pozri aj:   Zuzana Vačková (49) parádne schudla: Pozrite sa, ako teraz vyzerá!