Ako sa zbaviť nadmerného hluku v panelákovom byte?

Bývanie v panelákovom byte vám nezaručí toľko súkromia ako bývanie na dedine v rodinnom dome. Je však vyhľadávané najmä medzi mladými ľuďmi a mladými rodinami. Väčšina panelákových domov je postavená v 70. rokoch minulého storočia, kedy materiál (železobetónové konštrukcie) nebol taký kvalitný, ako ten, ktorý sa používa teraz na stavbu nových panelákov.

Cez železobetónové konštrukcie starých panelákov preniká hluk do každého bytu. Ak v jednom takomto paneláku bývate, veľmi dobre poznáte ten pocit, keď večer zaspávate a váš sused pustí hlasnú hudbu alebo pridá hlas na televízore a vy tak počujete, aj keď nechcete, to, čo robí váš otravný sused. Žiaľ, vám bude vadiť aj klasický rodinný dialóg. Problém bude práve v železobetónových konštrukciách, cez ktoré preniká aj obyčajný rodinný rozhovor.

Ako sa zbaviť nadmerného hluku v paneláku? Pomôcť vám môže napríklad aj toto.

Odhlučnenie steny v paneláku

Ak bývate v starom paneláku, pomôcť vám môže jedine zachytenie hluku, čiže odhlučnenie stien v panelovom dome. Bez obhliadky a určenia o aký druh hluku sa jedná firma nemôže začať z realizáciu odhlučnenia. Každý hluk je totiž iný, má inú frekvenciu, preto ak chcete, aby bolo odhlučnenie účinné, musíte jasne určiť druh hluku – dupot, štekot psa, hlasná hudba atď.

Hluk od spodných susedov

Ak vám nepríjemnosti spôsobujú susedia pod vami, hluk zachytíte zvukovou izoláciou pod plávajúcu podlahu. Firma zabezpečujúca zvukové izolácie vám odporučí konkrétny materiál na zvukovú izoláciu pod plávajúcu podlahu. Každý materiál má svoje špecifiká a niektoré je potrebné kombinovať. Odporúčame vám preto nechať si poradiť priamo od firmy, ktorá sa na to špecializuje. Záleží aj od toho, či chcete odstrániť bežný hluk, alebo kročajový hluk.

Koberce ako ideálna pomôcka

Ak sa chcete zbaviť nadmerného hluku v byte, dohovorte svojim susedom. Ak ale bývate v starom paneláku so železobetónovými konštrukciami, nemáte na výber a musíte si nájsť firmu, ktorá vám zabezpečí zvukovú izoláciu. Konkrétne v detskej izbe môžete hluk tlmiť výberom hrubšieho detského koberca. Na internete nájdete pár rád, ako eliminovať hluk od vás k susedom a od susedov k vám.

Všetko sa dá, len treba chcieť. Zvukové izolácie vás finančne nezaťažia, nemajte obavy. Musíte si však nájsť dobrú firmu a použiť kvalitný materiál. Iba vtedy táto investícia prinesie pozitívne výsledky.