Ako naprogramovať vašu myseľ, aby sa zbavila zlých návykov

Určite ste už čítali o tom, ako sa pred spaním neodporúča pozerať do mobilu, pretože je takéto svetlo veľmi rušivým elementom. Koľkokrát ste už čítali SMS správy počas vedenia motorového vozidla? Niekedy si to ani neuvedomujeme a určité veci robíme automaticky a bez rozmýšľania, pretože nám ešte nijakým spôsobom neublížili.

Z toho plynie, že najväčšími vinníkmi sme samozrejme my. Neznamená to však, že človek, ktorý praktizuje takéto návyky je aj automaticky zlý. Niekedy je to len o tom, že si povieme, že prípadné opatrenia nie sú nutné, pretože sme to bez nich dlhú dobu vydržali. Zlé návyky sa ale v dlhodobom horizonte stávajú pre človeka hrozbou a je ich nutné zmeniť.

1. Uvedomujte si svoje konanie

Ak vám v tom robí problém menšia pamäť, zapisujte si to. Prehľad vášho negatívneho správania môže byť pre vás dostatočným varovným signálom. Tiež vám to môže pomôcť odhaliť situácie, ktoré sú spúšťačom takéhoto správania. Ak máte prehľad a vedomie o svojich slabostiach, určite ich môžete jednoduchšie ovládať.

2. Odmena a trest

Odmena za dodržanie záväzkov, ktoré smerujú k zlepšeniu nemusí byť finančne nákladná, no mala by byť pre vás cenná. Niekomu postačí šálka lahodného nápoja, ktorým môže byť aj tá najlepšia káva. Naopak to samozrejme platí aj v prípade pokarhania za nedodržanie vami stanovených pravidiel. Urobte si vo svojom živote jasno a zaveďte si doň svoj nový systém.

3. Vycvičte sa

Návyk je oveľa jednoduchší, preto si ho musíte urobiť aj zo spomínaných prospešných činností. Automatika vás potom ďalej nepustí a vy sa zbavíte všetkého, čo vám bránilo v bezproblémovom a spokojnom živote.

Na internete a vďaka lacnej reklame Googlu nájdete dostatok informácií o tom, ako sa ľudia svojich zlozvykov úspešne zbavujú už roky. My sme vám predstavili tri najdôležitejšie kroky, ktorých by ste sa mali na začiatok držať. Stačí to vyskúšať.