Citlivosť na počasie
Reklama/advertisment:
Keď sa deň začína sivou oblohou, dažďom a kalužami pod nohami, je lákavé pripísať svoj zlý zdravotný stav počasiu.
Reklama/advertisment:
V Medzinárodnej klasifikácii chorôb, ktorá obsahuje všetky známe choroby, sa však pojmy “meteosenzitivita” alebo “meteozávislosť” nevyskytujú. V súčasnosti neexistuje žiadny vedecký dôkaz o priamej súvislosti medzi atmosférickým tlakom, zrážkami, silou vetra a zmenami vo fyziológii ľudského organizmu. Prečo sa teda môžeme sťažovať na to, že sa pri zmene počasia necítime dobre?
Čo je to citlivosť na počasie?
V priebehu evolúcie získal ľudský organizmus schopnosť prispôsobiť sa zmenám vonkajšieho prostredia, predovšetkým zmenám poveternostných podmienok. Tieto procesy sú veľmi dôležité pre normálne fungovanie organizmu a nazývajú sa adaptačné alebo prispôsobivé reakcie. Ľudskému organizmu vyhovujú určité podmienky – v rámci priaznivej teploty vzduchu a atmosférického tlaku, keď dostáva dostatočné množstvo kyslíka a slnečného svetla. Zmeny ktoréhokoľvek z týchto parametrov môžu spôsobiť nepohodlie, ale reakcie na tieto zmeny môžu byť rôzne. Na príklade si porovnajme reakcie dvoch organizmov: zdravého dieťaťa a dospelého človeka s viacerými chronickými ochoreniami. Oba organizmy reagujú na zmeny počasia rovnakými mechanizmami, ale organizmus zdravého dieťaťa, ktorý nie je zaťažený chronickými alebo vrodenými chorobami, má oveľa vyššie adaptačné schopnosti. Preto deti najčastejšie nepociťujú zmeny počasia a lepšie sa im prispôsobujú. U dospelého človeka s množstvom získaných chronických ochorení sú adaptačné mechanizmy vyčerpané a nedokážu kompenzovať vplyv zmien prostredia. Primárny je teda vývoj s vekom konkrétneho ochorenia a “meteosenzitivita” môže iba sprevádzať alebo indikovať prítomnosť ochorenia, ale nie byť ním samostatne.
Aké sú nebezpečenstvá citlivosti na počasie?
Pod maskou “meteosenzitivity” sa môžu skrývať rôzne zdravotné problémy: ochorenia kĺbov, závažné cievne patológie, ochorenia dýchacieho systému, hormonálne poruchy, chronická anémia a iné. Slabosť, únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, závraty, búšenie srdca, kolísanie tlaku, dýchavičnosť, náhle zmeny nálad, bolesti kĺbov a chrbta – príznaky, ktoré sa najčastejšie vypisujú ako “meteosenzitivita”. Preto sa oplatí navštíviť lekára, aby zistil ich príčinu a reakcie na zmeny počasia.
Liečba “citlivosti na počasie”
Hlavným mechanizmom pri liečbe “meteosenzitivity” je liečba základného ochorenia a zlepšenie adaptačných síl organizmu. Hlavné metódy, ktoré zlepšujú adaptáciu, sú:
- Normalizácia pracovného a odpočinkového režimu,
- zdravý spánok (u dospelých 7-9 hodín),
- správna zdravá výživa,
- korekcia telesnej hmotnosti,
- Cvičenie (každodenné ranné cvičenie a pravidelný tréning),
- pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu,
- Temperovanie.