Reklama/advertisment:
Odkladanie návštevy gynekológa odkazujeme na zaneprázdnenosť. Je to však jediný dôvod? Možno sa bojíme, že zistíme, že nám nie je dobre, a preto sa lekárom vyhýbame. Oni sú však pripravení vypočuť, utešiť a pomôcť. V každom veku nie je neskoro začať sa systematicky starať o svoje zdravie a pravidelne navštevovať “ženského lekára”.
Reklama/advertisment:
Naše diáre sú preplnené až po okraj, takže nemáme čas na lekárov. Ale skutočným dôvodom, prečo my ženy nevenujeme dostatočnú pozornosť svojmu zdraviu, môže byť podvedomý strach.
“Keď sedím v kancelárskej stoličke, cítim sa silná a kompetentná,” priznáva 42-ročná Alla. – Milujem sedadlá v lietadle. V kine relaxujem s popcornom v rukách. Ale kreslo v gynekologickej ordinácii ma nenadchýna. Vynechávam ročné prehliadky a to ma ešte viac znepokojuje…”
ZVYK VERZUS STRACH
Prečo sa teda bojíme ísť ku gynekológovi?
“Strach z vyšetrenia je čiastočne spôsobený nedostatkom návykov na monitorovanie zdravia žien,” vysvetľuje psychologička Jekaterina Antropova. – Staršia generácia chodila k lekárom zriedkavo a len z konkrétnych dôvodov. Dnes si dospelé dcéry týchto žien samy osvojujú zručnosť pravidelných gynekologických prehliadok. Nie je to jednoduché a je to alarmujúce.
UŽITOČNÉ VEDOMOSTI
Niekedy sa bojíme počuť niečo desivé. Vyhýbať sa návšteve zdravotníka však neznamená vyhýbať sa chorobe. Včasná diagnóza dáva väčšiu šancu na vyliečenie.
“Ženám sa odporúča navštíviť gynekológa v priemere raz ročne,” odporúča gynekologička, prezidentka celoruskej verejnej organizácie RAGIN, profesorka Svetlana Rogovská. – A ak váš zdravotný stav nie je celkom v poriadku, napríklad ak bol zistený onkogénny typ papiloma vírusu alebo novotvary, mali by ste svojho gynekológa navštevovať častejšie, aby ste včas absolvovali kontrolné vyšetrenia.
Neexistuje lepší spôsob, ako zistiť, čo sa deje s vaším zdravím, ako ultrazvuk panvy. “Ultrazvuk sa odporúča raz ročne, ale v niektorých prípadoch vás lekár požiada, aby ste toto vyšetrenie absolvovali častejšie,” hovorí Svetlana Rogovská.
VŽDY PRIPRAVENÁ
Ako sa pripraviť na kontrolu? Hlavnou vecou je nepreháňať to.
“Ženy sa často pred návštevou gynekológa začnú aktívne umývať, kropiť. Takéto procedúry však menia biochémiu pohlavných orgánov a počas vyšetrenia u odborníka si nemusia všimnúť prípadnú patológiu. Preto by ste si pred návštevou mali genitálie len zľahka umyť teplou vodou,” upozorňuje gynekológ.
V predvečer návštevy lekára by ste sa mali vyhnúť aj prejedaniu. A ak je vaše telo náchylné na zápchu, môžete si dať klystír. Potom bude vyšetrenie jednoduchšie.
Niektorí z nás sa obávajú, že lekárovi bude pohľad na holé nohy nepríjemný, ale márne. “Niektoré choroby sa prejavujú na pokožke celého tela. Kompetentný gynekológ venuje pozornosť pätám pacientky. Ak si nevyzlečiete ponožky, môžeme niečo prehliadnuť,” hovorí Svetlana Rogovská.
PRI HĽADANÍ SVOJHO LEKÁRA
Pri výbere odborníka sa bojíme, že urobíme chybu, a zvykneme sa obracať na internet. Ale či čítať recenzie, otázka je diskutabilná.
“Záleží na tom, čo sa s vami pri čítaní deje: ak sa zvyšuje úzkosť, je lepšie nenechať sa touto činnosťou uniesť,” – hovorí psychologička. Možno je lepšie poradiť sa so známymi.
“Pozorovať lekára, s ktorým sa už dlho poznáte, je vždy príjemnejšie,” – je presvedčená Svetlana Rogovská. Niekto, kto je oboznámený so zvláštnosťami nášho tela, si rýchlejšie všimne znepokojujúce príznaky.
VEK OSOBITNEJ POZORNOSTI
Je pravda, že čím je žena staršia, tým je riziko ochorenia nižšie? Nie. to, že už nemôžeme otehotnieť, neznamená, že nepotrebujeme gynekológa.
“Počas hormonálnej reštrukturalizácie v tele ženy možno pozorovať rôzne poruchy, preto je povinné navštíviť lekára. Dnes je rozšírená menopauzálna hormonálna liečba, ktorá má nielen liečebný, ale aj preventívny účinok,” ubezpečuje lekárka.