Reklama/advertisment:
Podľa čínskej medicíny menopauza priamo súvisí s nedostatkom vitality. Čo nám táto informácia hovorí a môžeme niečo urobiť pre zvýšenie hladiny energie, aby sme oddialil nástup menopauzy?
Reklama/advertisment:
Menopauza je úplné ukončenie funkcie vaječníkov. Predtým sa vedci domnievali, že tento stav nastáva, keď žene “dôjdu” vajíčka. To znamená, že vaječníky vyčerpali svoje zdroje, posledné vajíčko opustí telo a to je všetko – už neexistuje žiadna reprodukčná funkcia.
Táto teória však nevysvetľovala taký jav, ako je menopauza v mladom veku: napríklad počas vojny ženy prestali menštruovať v tridsiatke a dokonca aj v dvadsiatke. Niektorým ženám sa potom obnovila funkcia vaječníkov (vtedy bola diagnóza “amenorea” – dočasná neprítomnosť menštruácie), zatiaľ čo iné už nikdy “nezapli” svoju reprodukčnú funkciu.
MENOPAUZA ALEBO AMENOREA?
Bežný vek ženy, ktorá prechádza menopauzou, je približne 49 rokov. Akú diagnózu by lekár stanovil žene, ktorá prestala mať menštruáciu napríklad v 45 rokoch? S najväčšou pravdepodobnosťou menopauzu. A ak nemá cyklus vo veku 39 rokov? Pravdepodobne amenorea. V tomto prípade diagnóza do veľkej miery závisí od optimizmu lekára: vráti sa menštruácia alebo nie? No… Pravdepodobne nie! Potom ide o menopauzu. Alebo áno? Potom amenorea. Ako to lekár určí? Doslova od oka.
Žiadne diagnostické zariadenie nie je schopné zvážiť zdroj vaječníkov a určiť, ako dlho ešte budú fungovať. Preto sa pravidelne diagnóza stanovuje nesprávne a aj po roku “odpočinku” sa menštruácia môže obnoviť. Prečo?
ČÍNSKY PRÍSTUP K PROBLÉMU
Čínska medicína je postavená na myšlienke qi – životnej energie. Ak je jej veľa, vaječníky pracujú na 100 % a telo sa každý mesiac poctivo pripravuje na zrod nového života. Ak sa hladina vitálnej energie zníži, ako jedna z prvých sa “vypne” pôrodná funkcia – ako prvok luxusu.
V podmienkach nedostatku je iracionálne vynakladať energiu na prípravu na plodenie detí, lepšie je prerozdeliť energiu na udržanie vlastných zdrojov. V prípade vojnového obdobia úroveň vitality prudko a radikálne klesla: žena musela vynaložiť neuveriteľný zdroj na prežitie a jej menštruácia sa vytratila. Ak sa po skončení všetkých skúšok úroveň vitality obnovila, cyklus sa mohol začať odznova. Ak deficit pretrvával (nedostatok výživy, ťažká práca), menštruácia sa nevrátila.
S vekom sa hladina vitálnej energie znižuje plynulo a postupne. A v ďalšom momente sa telo rozhodne: sily nestačia – vypíname vaječníky. Táto myšlienka nám ženám otvára ďalšie možnosti: najmä možnosť oddialiť nástup menopauzy, ak je také želanie.
SPÔSOBY USKLADNENIA ENERGIE
Odkiaľ čerpáme životnú silu a ako môžeme zvýšiť jej tok? Máme tri hlavné zdroje čchi:
Spánok. Väčšina moderných obyvateľov miest má nedostatok spánku, aj keď sa necítia akútne nevyspatí. Dokázali to rôzne experimenty. Napríklad energickí, mladí a zdraví ľudia boli umiestnení do miestnosti s umelým osvetlením – bez toho, aby mali čo robiť. A prvých 7 až 10 dní spali minimálne 16 hodín denne, čím si vynahradili nedostatok spánku. A až potom prešli na normálny osemhodinový spánkový režim.
Takže aj keď ste si istí, že spíte dostatočne, skúste si dohodnúť víkend alebo dovolenku, keď môžete spať toľko, koľko si vaše telo žiada. A budete prekvapení, ako to zvýši vaše zdroje. Keď sa vám podarí vyrovnať spánkový deficit a dobre sa vyspíte, vytvorte si 8-9-hodinový spánkový režim – tak si udržíte vnútorný zdroj.
Výživa. Veľa sa o tom napísalo a povedalo a všetci odborníci sa tak či onak zhodujú: výživa by mala byť čerstvá, prirodzená a pestrá. To sú základné postuláty, ktoré vám umožnia udržať silu organizmu na slušnej úrovni. Pre každý vek existuje vhodná strava – písal som o tom v článku “Čínska medicína: pravidlá stravovania pre rôzne vekové kategórie”.
Dýchanie. Je to jeden z najmocnejších zdrojov dodatočnej sily, ktorý sa využíva v rámci čínskej gymnastiky qigong. V čínskej tradícii existujú špeciálne energetické praktiky, ktoré umožňujú nielen zvýšiť zdroj, ale aj akumulovať silu pre energickejší, plnohodnotnejší a šťastnejší život.
Pre mužov je cesta k energetickým cvičeniam dlhá a tŕnistá: je potrebné prejsť niekoľkými stupňami qigongu, aby začali ovládať dychové cvičenia. Ženy sa môžu systém dopĺňania dychu naučiť doslova od základov, v rámci ženských taoistických praktík.
Skúsenosti ukázali, že dychové techniky v kombinácii so zdravým spánkom a správnou výživou dokážu nahromadiť toľko životnej energie, že oddialia nástup menopauzy alebo ju dokonca premenia na amenoreu, t. j. znovu naštartujú hormonálny systém.