Reklama/advertisment:
Pred vložením bielizne do práčky ju musíte roztriediť.
Čo je také zložité na praní? Vložíte bielizeň do práčky, nalejete prací prostriedok do špeciálnej priehradky, vyberiete program a počkáte, kým práčka prestane prať. Trochu zložitejšie je dokonale vyprať – tak, aby ste nepokazili farby oblečenia a zachovali jeho trvanlivosť.
Reklama/advertisment:
Zostavili sme pre vás pravidlá prania rôznych druhov bielizne v závislosti od farby, režimu prania, stupňa znečistenia a ďalších kritérií.
Farba
Toto je najdôležitejší bod, pretože bielizeň je potrebné triediť podľa farieb. Pri každom praní sa oblečenie trochu vyfarbí.
Základné pravidlá triedenia bielizne sú nasledovné:
Biele oblečenie – pridaním bielidla sa oblečenie zmení na biele. Ak máte v práčke tmavé alebo svetlé oblečenie, vybledne.
Čierne a tmavé oblečenie – do tejto náplne sa zvyčajne pridáva špeciálny gél na čierne oblečenie, ktorý mu pomôže zachovať si prirodzenú farbu.
Viacfarebné predmety – v tomto prípade tiež musíte vedieť triediť. Pri praní svetložltej mikiny so svetlomodrými džínsami môžete získať iný odtieň svetlejšej farby. Svetlé predmety triedite oddelene od svetlých predmetov.
Džínsové predmety by sa tiež mali prať oddelene kvôli ich farbe. Pri praní k nim môžete pridať tmavosivé látky.
Nezabudnite skontrolovať vrecká na oblečení. Červená vreckovka zabudnutá v bielych nohaviciach môže zničiť celé pranie.
Režim prania
Skontrolujte skupiny vytvorené podľa farieb. Pomôže vám pri tom štítok na oblečení. Obsahuje všetky informácie o starostlivosti o daný predmet. Môžu sa prať v rovnakom režime, pri rovnakej teplote a rýchlosti odstreďovania? Ak áno, neváhajte ich nahrať. Ak máte pochybnosti, radšej neexperimentujte. Položte predmet bokom a podržte ho rukami.
Stupeň kontaminácie
Každá práčka má režim rýchleho prania, ktorý je určený na jednoduché osvieženie. Tento režim trvá niečo vyše pol hodiny. Ak do nej hodíte oblečenie zo stavby spolu s domácim oblečením, neočakávajte, že domáce oblečenie bude čistejšie. Môže to byť dokonca naopak.
Hmotnosť
Veľké predmety (prikrývky, posteľné pokrývky, posteľnú bielizeň, vrchné oblečenie) je lepšie prať oddelene, inak bude práčka predmety v bubne otáčať nerovnomerne a vy budete mať zle vypranú bielizeň. A v najhoršom prípade sa sušička pokazí.
Typ látky
Jemnú spodnú bielizeň by ste samozrejme nemali prať v džínsoch, v ktorých venčíte svojho psa. Štruktúra džínsov je pomerne hustá a môže poškodiť ostatné oblečenie. A detské oblečenie je lepšie prať oddelene od oblečenia pre dospelých.
Ako zistíte, či sa odev vylieva?
Niekedy výrobcovia všijú do odevu kus materiálu. Ak máte takúto vzorku, navlhčite ju čpavkom a počkajte 10-20 minút. Potom kúsok opláchnite a vysušte. Ak po tomto minipranie farba nevybledne, odev nie je vyblednutý.
Ak nie je kus látky všitý, existuje ďalší spôsob, ako skontrolovať, či nedochádza k vylučovaniu. Navlhčite malú oblasť odevu vodou, položte na ňu biely papierový obrúsok a oblasť vyžehlite. Ak sa obrúsok nezafarbí, odev nebledne.
Ako triediť bielizeň a ušetriť čas?
Na jednoduché triedenie môžete použiť špeciálne koše so špeciálnymi priehradkami a bielizeň vopred roztriediť do kategórií. Plnosť koša vám pomôže pochopiť, aký druh bielizne musíte plánovať ďalej.
Predtým sme hovorili o veciach, ktoré sa nedajú prať v práčke.
Písali sme aj o jednoduchom a neškodnom spôsobe čistenia vnútra práčky.
ZDROJ: meta.ua