5 zdrojov falošných výsledkov chudnutia vo vašom tele

 

Snažíte sa schudnúť a zbaviť sa prebytočných kíl behom niekoľkých dní a možno aj mesiacov a vo väčšine prípadov sa vám to samozrejme aj podarí. Ak sa však dostanete do vytúženého cieľa a máte postavu ako z módneho časopisu, prestanete sa spoliehať na diétu a návyky, ktoré vám k tomu všetkému dopomohli.

 

Výsledkom je teda úbytok so známym jojo efektom. Aby bolo vaše chudnutie iné a trvalé, mali by ste vedieť a poznať základné zdroje falošných výsledkov chudnutia, ktoré vás v mnohých prípadoch  nezbavia nadbytočného tuku.

 

  1. Dehydratácia

Základom zdravého a skutočne prospešného chudnutia je najmä cvičenie. Je len na vás, či pri ňom využijete klasické činky, alebo to skúsite s pomocou a radami osobného trénera, ktorý bude mať nad vami kontrolu. Okrem toho je to aj zdravá strava. Častou chybou pri akejkoľvek našej snahe je ale nízky príjem tekutín. Ak je to aj váš prípad zbavovania sa telesnej hmotnosti, nerobíte veľmi dobre.

 

Už sa konali viaceré pokusy, kde človek bez zámerného príjmu tekutín v priebehu 24 hodín cvičenia a diétneho režimu zhodil až 9 kilogramov. Pre telo je ale dehydratácia doslova pohromou a veľmi častou príčinou zlyhania srdca, čo sa u viacerých športovcov aj reálne stáva.

 

  1. Glykogén

Vaše telo uchováva energiu niekoľkými rôznymi spôsobmi. Zatiaľ čo väčšina tejto energie je uložená vo vašich rezervách telesného tuku, niektoré z nich sú tiež uložené vo forme glykogénu. Spálením jeho rezerv môžete docieliť vysoký úbytok telesnej hmotnosti, nemusí to však znamenať, že ste sa zbavili aj nadmerného a škodlivého tuku. Naše telo si glykogén ukladá vo svojich zásobách aj z potravy, ak ju obmedzíte a začnete držať nesprávnu diétu, stratíte len hmotnosť glykogénu, ktorá vás v skutočnosti pripraví len o energiu.

 

  1. Soľ na zlato?

Soľ, alebo presnejšie sodík, ktorý je jej hlavnou zložkou zohráva obrovskú úlohu v našej modernej strave. Dokonca aj keď do potravín nepridávate žiadnu ďalšiu soľ, existuje veľká šanca, že vaša strava už sodík obsahuje. Pridávaný je nie len do nezdravých potravín, ako je pizza, hamburgery a slané zemiačiky. Obsahuje ho chlieb, morčacie prsia, polievky a veľa iných potravín. Podľa prieskumov sa do nášho tela dostane až 74 % tejto látky aj z balených a spracovaných potravín a jedla v reštaurácii.

 

Čo má ale spoločné s falošným výsledkom chudnutia. Opäť je to spojené s vodou a jej viazaním na glykogén a samozrejme aj soľ. Strata sodíka v tele vás môže oklamať a nemusí ísť o úbytok tukov, pričom sa ale zbavením zásob nezdravého sodíka môžete dostať na váhu o 6 kíl menšiu.

 

  1. Svalová hmotnosť

Strata svalovej hmoty a životne dôležitých orgánových tkanív  je ďalším kritickým problémom, ktorému pri zbavovaní sa hmotnosti čelíte. Je to asi ten najčastejší prípad. Krásny a jednoduchý náramok na chudom a štíhlom zápästí sa síce vyníma lepšie, ak je to ale výsledok nevhodnej diéty a rýchleho chudnutia, zbytočne si len ubližujete.

Pokiaľ vaše telo namiesto tukov spaľuje energiu zo svalov a životne dôležitých bielkovín, určite nerobíte dobre.

 

  1. Potravinový odpad

Reč je o detoxikácii, ktorá sa veľmi často odporúča, no v mnohých prípadoch je to radikálna zmena pre telo a celkový organizmus, tak ako aj všetky formy extra rýchleho chudnutia. Oveľa lepšie a možno niekedy aj jednoduchšie je, aby ste robili veci postupne a pravidelne. V opačnom prípade si viac menej len škodíte a necháte oklamať svoje telo a seba.