PRAHA/USA – Filmový svet navždy opustil najznámejší český režisér, držiteľ dvoch Oscarov, Miloš Forman. Poslednýkrát vydýchol 13. apríla v USA. Smutnú správu pre iDnes.cz potvrdila jeho manželka.

Smutnú správu o tom, že režisér náhle skonal 13. apríla po krátkej chorobe, oznámila dnes ráno jeho manželka Martina Formanová telefonicky. „Jeho odchod bol pokojný a po celú dobu bol obklopený rodinou a svojimi najbližšími,“ dodala režisérova manželka s tým, že posledná rozlúčka prebehne v úzkom rodinnom kruhu.

Miloš Forman bol považovaný za jedného z najväčších a svetovo najslávnejších filmových režisérov so svojským rukopisom. Úspechy svojimi dielami zaznamenal nielen u divákov, ale aj u kritiky. Veď napokon aj získal dvoch Oscarov za najlepšiu réžiu, tri Zlaté glóbusy a ceny BAFTA.

Rodák z českej Čáslavy vyštudoval scenáristiku na FAMU a úspechy zaznamenával už počas svojho pôsobenia doma. Natočil niekoľko legendárnych filmov, ako napríklad Černý Petr, ktorý získal hlavnú cenu na filmovom festivale v Locarnu, či Hoří, má panenko, ktorý bol nominovaný na Oscara.

Do USA odišiel legálne počas normalizácie, aby pokračoval vo svojej filmovej tvorbe. Režíroval filmové spracovanie muzikálu Hair a naďalej spolupracoval s českými filmármi – oscarového Amadea tak natočil v Kroměříži, Prahe a v okolí.

K jeho najznámejším filmom patrí Prelet nad kukučím hniezdom z roku 1974. Ten bol ocenený celkovo piatimi Oscarmi. Ďalších osem získal práve Amadeus.

Zdroj : Topky .sk

Pozri aj:   Minulosť šoféra smrtiacej audiny Davida: Hviezda televíznej šou!