V severnom Alžírsku sa stredu ráno zrútilo vojenské lietadlo, podľa ministerstva obrany zahynulo 257 ľudí, vrátane desiatich členov posádky.

Lietadlo havarovalo ráno krátko po štarte z vojenskej základne Búfarík, ktorá sa nachádza asi 35 kilometrov južne od hlavného mesta Alžír. Stroj spadol do poľa v neobývanej oblasti. Príčina nešťastia nie je známa. Z vraku sa podľa civilnej ochrany podarilo zachrániť niekoľko zranených, ktorí utrpeli ťažké popáleniny.

Alžírsky server alg24.net naznačil, že počet mŕtvych nemusí byť konečný. Napísal, že 257 mŕtvych je „bohužiaľ iba predbežná bilancia“. Väčšinu obetí podľa oficiálneho vyhlásenia armády tvoria vojaci a ich rodinní príslušníci.


Lietadlo typu Iľjušin Il-76 podľa agentúry Reuters mierilo do Tindúfu na juhu krajiny, kde sa nachádza mnoho utečeneckých táborov, ktoré vznikli v dôsledku dlhoročného územného sporu o Západnú Saharu. Medzi obeťami nešťastia je podľa alžírskej vládnej strany Fronta národného oslobodenia (FLN) 26 členov Fronty Polisario, ktorá s pomocou Alžírska usiluje o nezávislosť Západnej Sahary. Táto bývalá španielska kolónia bola v roku 1975 pripojená k Maroku.Na televíznych záberoch bol podľa Reuters vidieť dym stúpajúci z miesta havárie v blízkosti cesty a chvost horiaceho vraku medzi olivovníkmi. Na mieste zasahovali hasiči a záchranári a príslušníci bezpečnostných zložiek.
Iľjušin Il-76 sa začal vyrábať v 70. rokoch minulého storočia vo vtedajšom Sovietskom zväze ako štvormotorový transportné lietadlo určený predovšetkým pre potreby armády. Existuje v troch desiatkach variantov, okrem iného nákladné s minimálnou nosnosťou tridsať ton, nemocničné či hasičské, a leteckými odborníkmi je považovaný za spoľahlivý stroj.
zdroj : cas.sk
Pozri aj:   Ľudí šokovala hra detí na rodinnom festivale v Česku: Z FOTO sú zhrození, chudák poník