Vysnívaný sen sa rozplynul. Vincent (29) spolu so svojou láskou Ľubkou dreli 11 rokov, aby si mohli kúpiť starší domček v Turčeku a nasťahovať sa doň s vysnívaným bábätkom.

Do kúpy aj rekonštrukcie dali tisíce, bývať v ňom však nemôžu. V stredu ráno sa im na dom zrútil náves tureckého kamionistu. Keby nemali za domom kôlňu plnú dreva, nie sú dnes medzi živými. Kamión totiž pristál pár centimetrov od kolísky ich 7-týždňového bábätka Mareka, s ktorým spali v spálni.

Bola to taká rana, že ju stále počujú v ušiach. „Pukali steny, padali škridly, to bol taký strašný buchot, že sme sa hneď zobudili, veď nám omietka padla na hlavy, aj malému,“ hovorí Vincent (29). Keď sa obliekol a vyšiel von, neveril vlastným očiam – na dom sa im zrútil náves od kamióna naložený tromi kamiónmi a hydraulickou rukou.

Razič mincí z kremnickej mincovne a čašníčka z kúpeľov dreli na kúpu domčeka jedenásť rokov. Všetko sa im zrútilo práve v deň synčekových prvých menín, keď rozkošnému malému Marekovi len pár centimetrov od postieľky pristál preťažený turecký kamión. Chlapček a jeho rodičia teraz nemajú kde bývať, dom je značne poškodený a nevedia, či im nespadne na hlavu. „Všetko je preč, nemôžeme tu byť. Keď som tu, počujem ako praskajú steny a stále mám ten hrozný buchot v ušiach. Ja neviem, ako sa sem vrátim,“ hovorí užialená mamička Ľubka (27).

Z domčeka, ktorý získali po bratovi a postupne si ho svojpomocne prerábali, opadáva omietka, škridly, má zbúraný múr a nikto nevie, či vôbec vydrží. Podľa žilinského policajného hovorcu Radka Moravčíka kamionista náves preťažil, ten sa odtrhol a spadol na dom. Škoda, ktorú predbežne polícia vyčíslila, je 47 000 €. Z krásneho miesta pri zurčiacom potôčiku sa stala zrúcanina. „Ak nehnuteľnosť nie je poistená, je možné žiadať náhradu škody od vinníka. Za toho ju môže vyrovnať jeho poisťovňa, kde má uzatvorené povinné zmluvné poistenie, alebo bez platného poistenia ju musí uhradiť z vlastného vrecka,“ informovala Lucia Muthová, riaditeľka odboru firemnej komunikácie poisťovne Allianz.Rodina bude požadovať náhradu škody od kamionistu cez zákonnú poisťovňu. Ale aj od obce a správcu komunikácie budú žiadať, aby bola ceduľa obce posunutá a kamionisti tak brzdili skôr, a aby bol nad domom postavený oporný múr, bez ktorého sa v domčeku nedá bývať. Babka Zdena (52) začala zbierať dobrovoľné finančné príspevky, aby sa mohol jej maličký vnúčik vrátiť domov. „Zase musia začínať odznova, syn to nemôže zvládnuť sám,“ hovorí nešťastná stará mama.

Pozri aj:   Mafiánova spoveď: "Obete sme škrtili, potom ich vyzliekli, poliali chlórom a zakopali"