Niektorí vodiči si bez alkoholu Veľkú noc ani nevedia predstaviť. Jozef (47) za volantom auta nafúkal 0,75 mg/ alkoholu, čo je v prepočte 1,56 promile alkoholu. „Vyznamenali“ sa policajt a prokurátor, ktorí odmietli fúkať.

Policajti z Nitrianskeho Pravna (okres Prievidza) v nedeľu po 20.30 hodine na ceste v Nedožeroch (okres Prievidza) zastavili Jozefa (47), ktorý šoféroval osobné auto Ford Mondeo. Vodič nafúkal 0,75 mg/l alkoholu, čo je v prepočte 1,56 promile alkoholu.

„Ďalšiu jazdu vodičovi zakázali a predviedli ho na policajnú stanicu,“ uviedla pre Čas.sk trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.

Policajt a prokurátor odmietli fúkať, prídu o zamestnanie?

Počas Veľkonočného piatku o 4. hod. ráno policajt Ján K. (40), ktorý slúži v Bratislave, sa po kolízii s iným autom vo Vranove nad Topľou odmietol podrobiť dychovej skúške. Tamojší súd mu v nedeľu uložil pokutu 800 eur a na 20 mesiacov zakázal šoférovať. Verdikt súdu nie je právoplatný, policajti si ponechal lehotu na podanie sťažnosti. Informáciu potvrdila hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Prokurátora Marka S. (41) z Prievidze zastavili policajti v noci zo štvrtka na piatok v rekreačnej oblasti v katastri obce Párnica (okres Dolný Kubín), keď šoféroval Suzuki Grand Vitara. Dychovej skúške, či nie je pod vplyvom omamnej látky, sa odmietol podrobiť. Sudca prokurátora do vyšetrovacej väzby nevzal.

Podľa Trestného zákona sa na vodiča, ktorý odmietne dychovú skúšku, odber krvi a lekárske vyšetrenie, hľadí, ako keby jazdil pod vplyvom návykovej látky, hrozí trest až jeden rok. Súdy vo väčšine takýchto prípadov ukladajú niekoľkomesačné tresty podmienečné alebo finančné tresty spojené so zákazom šoférovania na niekoľko rokov. Policajtovi aj prokurátorovi hrozí strata zamestnania.

 

Pozri aj:   V centre Prahy sa zrútila časť budovy: Trosky zavalili štyroch ľudí