Spojené štáty podnikli „presné“ útoky na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. V noci z piatka na sobotu prebehli v Sýrii spoločné vojenské útoky Spojených štátov a ich spojencov – Británie a Francúzska.

Aktualizované o 9:14

Podľa amerického prezidenta sú Spojené štáty a ich spojenci pripravení na „vytrvalú“ odozvu, až kým sýrska vláda neprestane používať chemické zbrane.

Nad sýrskym hlavným mestom Damask bolo vidieť záblesky a počuť hlasné výbuchy. Počas Trumpovho prejavu tiež oblohu zahalil hustý dym, uviedla AP.

Odveta za použitie chemických zbraní

Donald Trump údery označil za „priamy dôsledok“ neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada v používaní chemických zbraní.

Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyhlásilo, že nemá žiadne pochybnosti o zodpovednosti sýrskej vlády za útok jedovatým plynom, ktorý hlásili minulú sobotu z mesta Dúmá pri Damasku.

Podľa rôznych zdrojov zahynulo pri tomto chemickom útoku 40-100 ľudí. Trump už pred niekoľkými dňami pohrozil odvetným útokom na Sýriu.

Sýrska štátna televízia hlási troch zranených

Sýrska vláda odsúdila „tým najdôraznejším spôsobom“ letecké a raketové útoky Spojených štátov, Británie a Francúzska na území Sýrie.

Tamojšia štátna tlačová agentúra SANA podľa agentúry DPA uviedla s odvolaním sa na zdroj z ministerstva zahraničných vecí, že išlo o „brutálnu americko-francúzsko-britskú agresiu voči Sýrii, ktorá predstavuje očividné porušenie medzinárodného práva“.

Štátna televízia medzitým hlásila zranenia troch civilistov pri raketovom útoku na vojenskú základňu v provincii Homs, informovala agentúra AP.

Výsledkom iného raketového útoku, ktorého terčom bolo vedecko-výskumné centrum, je podľa televízie zničená budova a ďalšie materiálne škody, avšak nijaké ľudské straty.

Pri útokoch, ktoré podnikli v sobotu nadránom v Sýrii spoločne sily Spojených štátov, Británie a Francúzska, boli použité lietadlá s posádkou a rakety odpaľované z lodí v Stredozemnom mori.

Terčmi týchto útokov boli predovšetkým tri objekty pri mestách Damask a Homs na západe Sýrie, informovali predstavitelia amerického rezortu obrany.

Rusko: Táto akcia neostane bez dôsledkov

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov odsúdil sobotné vzdušné útoky na Sýriu, ktoré podľa neho predstavujú hrozbu pre Rusko.

Vo vyhlásení uviedol, že Rusko varovalo, že „takéto akcie neostanú bez dôsledkov“ a „všetka zodpovednosť za ne leží na Washingtone, Londýne a Paríži“. Dodal, že „urážka prezidenta Ruska je neakceptovateľná a neprípustná“.

Zdroj : Aktuality .sk

Pozri aj:   Pavol Rusko priznal milióny pre Kočnera: Vyplatí ho jeho úspešná partnerka?